HAMAS BİDEN'İN AÇIKLAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), ABD Başkanı'nın Gazze Şeridi'nde ateşkes önerisine ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. 

Görüntülenme: 138 Tarih: 01 Haziran 2024 14:25
HAMAS BİDEN'İN AÇIKLAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Hamas hareketi yaptığı açıklamada "Gazze'den tamamen geri çekilme ve kalıcı ateşkes temelli herhangi bir öneriye olumlu yaklaşımımızı vurguluyoruz" ifadelerine yer verdi. 

HAMAS ayrıca "ABD Başkanı'nın kalıcı ateşkes çağrısı, işgalcilerin Gazze'den geri çekilmesi, yeniden imar çalışmaları ve esir değişimi konularındaki açıklamalarını olumlu buluyoruz" ifadelerini de kullandı. 

Hamas yayınladığı bildiride "ABD'nin bu tutumu, Gazze'deki savaşın son bulması zaruretine dair  bölgedeki ve dünyadaki sağlam inanç, Filistin'in mücahit halkının ve kahramanca direnişin efsanevi dayanıklılığının bir sonucu ve meyvasıdır." vurgusunda da bulundu. 

Bu hareket şunları da hatırlattı:"Kalıcı ateşkes, işgalcilerin tamamen geri çekilmesi, Gazze'deki yeniden yapılanma ve imar çalımşalarının başlaması,  mültecilerin kendi yerleşim bölgelerine geri dönmesi ve esir değişimi için ciddi bir anlaşmaya varılması konusunda olumlu ve yapıcı bir diyaloga hazır olduğumuzu, işgalcilerin bu ilkeye açıkça bağlı olduklarını beyan etmeleri halinde bu durumun geçerli olacağını vurguluyoruz."

tesnim

Yorumlar