KATİL NETANYAHU'DAN YAHYA SİNVAR'A SUİKAST PLANI

Binyamin Netanyahu geçtiğimiz günlerde Gazze'deki savaşın Hamas liderlerinin yok edildiğinde sona ereceğini iddia etmişti; bazı gözlemciler bu açıklamalarla İsrail'in artık savaşı bitirmek için Hamas komutanlarına suikast düzenlemekle yetindiğini ve yenilgisine gerekçe bulmak için psikolojik savaşa baş vuracağına inanıyor. 

Görüntülenme: 136 Tarih: 11 Şubat 2024 03:17
KATİL NETANYAHU'DAN YAHYA SİNVAR'A SUİKAST PLANI

Siyonist rejim başbakanı Binyamin Netanyahu, son günlerde Likud Partisi’nin İsrail Meclisi’ndeki (Knesset) haftalık toplantısında yaptığı konuşmada, 7 Ekim’den bu yana İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılara dair açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, "Amacımız Hamas'a karşı kesin bir zafer. Hamas’ın lider kadrosunu öldüreceğiz, bu nedenle Gazze Şeridi'nin her bölgesinde aktif olmaya devam etmeliyiz” dedi.

Hamas’ın lider kadrosu öldürülmeden saldırılarının nihayete ermemesi gerektiğini savunan Netanyahu, "Savaş o zamandan önce bitmemeli ancak yıllar değil, aylar sürecek” diye kaydetti.

Bazı gözlemciler Netanyahu'nun bu açıklamalarıyla İsrail'in artık savaşı bitirmek için Hamas komutanlarına suikast düzenlemekle yetindiğini ve yenilgisine gerekçe bulmak için psikolojik savaşa baş vuracağına inanıyor.

Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının aylarca sürebileceğini dile getirdi.
Hamas lideri Yahya Sinvar ve Kassam Tugaylarının başkomutanı Muhammed Deif, son zamanlarda Siyonistlerin hedefindeki isimlerin başında geliyor. Hamad liderlerine yönelik suikast tehdidi her zaman rejimin ana gündeminde yer alıyor  ve uzun yıllar öncesinden bu yana Filistin direnişinin önemli isimleri Siyonistlerin düzenlediği terör operasyonlarında şehit oldu.

İslami Direniş Cephesi hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak, Netanyahu'nun Hamas liderlerine yönelik suikast planına ilişkin Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda, “Siyonist rejim yakın zamanda Hamas liderlerini, özellikle de Yahya Sinvar’ı hedef almak için kapsamlı askeri ve istihbarat çalışmaları yürüttü.” dedi.

Kaynak, “ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu diğer müttefiklerinin casusluk gücünü kullanan Siyonist rejim, Hamas'ın üst düzey liderlerinin yerlerini tespit edip suikast planlarını  hayata geçirmek için işgal altındaki çeşitli bölgelerde ve özellikle Gazze'de ajanlarını harekete geçirmiştir.” ifadesini kullandı.

Bu kaynağa göre, Filistin direnişiyle çatışmalarda ve belirlediği hedeflere ulaşmakta başarısız olan İsrail rejimi suikast planı ile sözde "sahada büyük bir zafer" elde etmeyi amaçlıyor. Ayrıca İsrail, Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki lideri Yahya Sinvar gibi isimlere suikast düzenleyerek,  kara kampanya kapsamıdna sözde kamuoyuna zafer hikâyesini sunmak için medyasına malzeme sağlamaya çalışıyor.

Siyonist rejim, Hamas’ın 7 Ekim 2023'te yürüttüğü Aksa Tufanı operasyonu sonucu Filistin İslami direnişinden aldığı ağır darbenin ardından Gazze'de Hamas'ın yok edilmesini , tüm esirlerin serbest bırakılmasını, tünellerin yıkılmasını ve Gazze'nin geleceğine yönelik hazırladığı planı hedef olarak açıklamıştı.

Netanyahu sahada sözde büyük bir zafer peşinde. Halbuki Batı'nın, özellikle de ABD'nin askeri ve istihbarat desteği bile Siyonistlerin Gazze’deki savaş hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmamıştır.
Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e karşı başlattığı eşi benzeri görülmemiş operasyonda yüzlerce kişi öldü, onlarca kişi esir alındı. Hamas’ın Aksa Tufanı’na karşılık Siyonist İsrail’in başlattığı geniş çaplı saldırılar ile birlikte Ortadoğu’daki bu gerilim savaşa dönüştü.

Gazze Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda en az 28 bin 64 Filistinlinin şehit olduğu, 67 bin 611 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

tesnim

Yorumlar