SİYONİST ORDU SÜPERNOVA FESTİVALİNE KATILAN İNSANLARI ÖLDÜRDÜ

7 Ekim'de Aksa Tufanı operasyonunun ilk günü, İsrail ordusuna ait helikopter pilotları yanlışlıkla İsraillilere ve yakın bölgelere kaçan Süpernova festivaline katılan insanlara ateş açarak çok sayıda insanı öldürdü. 

Görüntülenme: 240 Tarih: 20 Kasım 2023 07:17
SİYONİST ORDU SÜPERNOVA FESTİVALİNE KATILAN İNSANLARI ÖLDÜRDÜ

İsrail gazetesi Haaretz açıklayıcı bir raporda, 7 Ekim'de (Aksa Tufanı operasyonunun ilk günü) 1400'den fazla Siyonistin ölümüyle sonuçlanan çatışmalarda bu kişilerden bazılarının İsrail askeri birlikleri tarafından öldürüldüğünü söyledi.
Haaretz'in raporu özellikle Gazze Şeridi yakınındaki Ra'im köyünde düzenlenen müzik festivalindeki olaylarla ilgili, bu operasyonda yer alan askeri helikopter pilotlarının, önceki iddiaların aksine yanlışlıkla İsraillilere ve çevre bölgelere kaçan festivalde bulunan halka ateş açarak çok sayıda kişiyi öldürdüğü söylendi.
İsrail ordusunun İsraillileri hedef alarak yanlışlıkla ölümlerine yol açan hatası bu olayla sınırlı değil.
Tesnim Haber Ajansı daha önce Gazze Şeridi yakınındaki Kibbutz Be'eri'de ve müzik festivalinin yakınında yaşanan olaylara ilişkin haber yapmıştı ve burada, Filistinli savaşçılarla yüzleşmek için Be'eri'ye gelen ordunun yardımcı kuvvetlerinin komutanı Barak Hiram'ın, hava kuvvetlerinden, Filistinlilerin muhtemelen orada olması muhtemel olan bu Kibbutzdaki anaokulunun vurulmasını talep ettiği söyleniyordu.
Anaokulu binası ve çevresindeki binalarda büyük hasara yol açan saldırıda, sayısı açıklanmayan bazı sakinler de hayatını kaybetti.
Haaretz raporunun yayınlanmasının ardından Tesnim muhabiri, İbranice kaynaklarından da yeni bilgiler edindi; bu bilgilere göre, müzik festivaline katılanlara yönelik sahte saldırı, Beri bölgesinde görev yapan aynı helikopterlerle gerçekleştirilmişti.
Tesnim raporunda da belirtildiği üzere Be'eri ve yakın bölgelerinden yayınlanan fotoğraflar, bu yıkımların direniş güçlerinin RPG'lerle donatılan hafif teçhizatından kaynaklanamayacağını gösteriyordu.
Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail polisinin bu helikopterlerin pilotu hakkında yaptığı inceleme, Mescid-i Aksa saldırısının düzenlendiği gün temelde Hamas güçlerinin müzik festivali sırasında bu bölgede bulunmadığını kanıtlıyor.
Bu rapora göre, bu tören sırasında Hamas tarafından değil, Siyonist orduya ait helikopterlerin saldırı ve bombardımanlarında 364 kişi hayatını kaybetmişti. Çünkü pilotlar bu kişileri çevredeki Hamas güçleri sandıklarını iddia etmişti.
Bu olaya ilişkin yayınlanan video, Siyonist ordusunun helikopterlerinin, Ra'im köyündeki "Süpernova" festivalini çevreleyen topraklarda herhangi bir harekete körü körüne ateş açtığını gösteriyor.
Tesnim'e göre Kibbutz Be'eri'de İsrail ordusu tarafından en az 25 İsrailli öldürüldü.
Savaşın başladığı ilk dakikalarda Gazze çevresindeki birçok kibbutzim ve Siyonist yerleşim birimi olaya dahil oldu ki bunların en önemlileri arasında Be'eri, Kafr Gaza, Kisofim ve Nativ Hasra'nın kibutzları bulunmaktadır.
Ordu güçlerinin 7 Ekim'de özellikle Barak Hiram komutasındaki bu bölgelerdeki performansı birçok Siyonist tarafından eleştirildi.
Örneğin Kibbutz Be'eri muhafızlarından biri İsrail'in Kanal 12'sine şunları söyledi: "Biz saldırganlarla yoğun bir şekilde çatışma halindeyken, ordudan takviye kuvvetler alanın dışında bekliyor ve olayı izliyordu."
Özellikle buraya az sayıda askerle geldiklerini görünce davranışlarının çok hayal kırıklığı yarattığını vurguladı.
İsrail askeri güçlerinin bu planlama eksikliği ve sürprizi, Siyonist bölgelerdeki Filistinli gruplarla mücadelede işgal altındaki bölgelerde yaşayan çok sayıda insanın yanlışlıkla öldürülmesiyle sonuçlanan yanlış performanslarının nedenlerinden biri oldu.
Bunun yanı sıra Hamas güçleri tarafından esaret altında tutulan bazı Siyonistler de İsrail ordu güçleri tarafından esir sayısını azaltmak amacıyla kasıtlı olarak öldürülmüştür.
Aksa Tufanı'nda 230'dan fazla Siyonist'in Filistinli direniş grupları tarafından esir alınması Netanyahu hükümeti üzerindeki baskıyı artırdı.

tesnim

Yorumlar