HÜSEYİN EMİR ABDULLAHİYAN'DAN FİLİSTİN İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ''Hamas'ın elindeki esirler savaşla değil, ancak diplomasi yoluyla serbest bırakılabilir.'' dedi. 

Görüntülenme: 645 Tarih: 19 Kasım 2023 02:41
HÜSEYİN EMİR ABDULLAHİYAN'DAN FİLİSTİN İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Gazze'ye kuşatmanın kaldırılması ve bombardıman altındaki Gazze halkına insani yardım gönderilmesi konularını görüşmek üzere son günlerde Cenevre'y giden İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsviçre ziyareti sırasında İngiliz gazetesi Financial Times'a verdiği demeçte Filistin’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Financial Times muhabirinin ''İran, Gazze konusunda Amerika ile doğrudan müzakere yapmak ister mi?’’ sorusuna Emir Abdullahiyan, Gazze meselesi Filistinlilerle ilgili bir meseledir. Bu macerada asli taraf Filistinlilerdir. Dolayısıyla İran’ın Amerika ile Gazze konusunda doğrudan müzakere yapacak mı sorusu çok da yerinde bir soru değildir.’’ yanıtını verdi.

Tahran’ın, diplomatik kanallar vasıtasıyla Amerika'ya, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın daha da genişlemesini istemediğini aktardığını belirten Emir Abdullahiyan, ''Washington'u İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederse bölgesel çatışmanın ‘kaçınılmaz’ olacağı konusunda uyardık.’’ açıklamasını yaptı.

Emir Abdullahiyan, bölgedeki direniş gruplarının kendi kararlarını aldığını İran’la onlar arasındaki ilişkinin bir vekalet ilişkisi olmadığını belirterek, ‘’Bizim vekil gücümüz yok; İsrail rejimi ABD’nin vekil gücü. Hizbullah, işgalci İsrail karşısında bir direniş örgütüdür. Bağımsız bir kimliğe sahiptir Lübnanlıdır. İran’dan emir almaz; ama İran’la çok iyi ilişkilere sahiptir.’’ dedi.

İranlı bakan, 7 Ekim’de esir tutlanlar hakkında, ''Hamas'ın elindeki esirler savaşla değil, diplomasi yoluyla serbest bırakılabilir.’’ ifadesini kullandı.

Emir Abdullahiyan, onların nerede tutulduğuna dair bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, sivil esirlerin serbest bırakılması konusunu Hamas'la görüştüklerini kaydetti.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim Cumartesi günü, Gazze'den Aksa Tufanı operasyonunu başlatmış, işgalcilere ağır kayıplar vermiş ve birçok işgalciyi de esir almıştı.

Kassam Tugayları, 16 Ekim'de yaptığı açıklamada, aralarında üst düzey askerlerin de bulunduğu 200 ile 250 arasında esirin ellerinde olduğunu bildirmişti.

mehr

Yorumlar