SİYONİST REJİM HOMİSH YERLEŞKESİNİ YENİDEN CANLANDIRIYOR

Siyonist işgal rejiminin, kaçak yahudi yerleşim merkezi Homish'e yerleşimcilerin geri dönmesi yönünde karar vermesinin ardından, bu yerleşim merkezine ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla buranın çevresiyle Nablus'a bağlı Burka kasabası arasında yol açmak için çalışmaları başlattığı haber verildi.  

Görüntülenme: 425 Tarih: 25 Mayıs 2023 13:44
SİYONİST REJİM HOMİSH YERLEŞKESİNİ YENİDEN CANLANDIRIYOR

Siyonist işgal rejimine ait iş araçlarının ve buldozerlerin bugün (25 Mayıs Perşembe) sabah saatlerinden itibaren yol açma çalışmalarını başlattıkları haberlerde belirtildi. 

Siyonistlere ait haber kaynaklarının verdiği bilgilere göre işgal rejiminin araçları yerleşim merkezi çevresinde yol açma çalışmalarını bugün sabah başlatırken yahudi yerleşimciler de bundan birkaç günden önce daha önce boşaltılmış evleri oturuma elverişli hale getirmek ve yeni binalar inşa etmek için çalışmaları başlattılar. 

Filistinlilerden zorla gasp edilen arazilerinin üzerine kurulan ve Batı Şeria bölgesinin kuzey kesiminde, Nablus-Cenin yolu üzerinde yer alan Homish yahudi yerleşim merkezi, işgal rejimi kararlarına göre de kaçak sayıldığından 2005 yılında boşaltılmıştı. Ancak aşırı ırkçı siyonist Netanyahu hükümeti yerleşimcilerin buraya geri dönmelerine izin verilmesi yönünde karar çıkardı.

Siyonistlere ait Haaretz gazetesinin yayınladığı habere göre yahudi cemaatleri Homish'e bir yahudi din okulu inşa etmeye çalışıyor. Bu amaçla daha önce kurulmuş çadırı kaldırıp yerine bir bina inşa etmek için çalışmaları başlattılar. İşgal askerleri aşırı siyonist yerleşimci cemaatlerinin bu amaçla yürüttüğü çalışmalara destek veriyor ve onları himaye ediyorlar.  

Avrupa Birliği, işgal hükümetinin Homish'e yerleşimcilerin geri dönmesine izin verilmesi kararını kınadı. 

Siyonist işgal güçleri tarafından himaye edilen yerleşimci çeteler Batı Şeria'nın her tarafında sürekli terör estiriyor. Bazen Filistinlilere saldırıyor, bazen onların arazilerini tahrip ediyor, ağaçlarını yakıyor veya kırıyor, evlerini yakıyor, koyun sürülerini ve tarım ürünlerini çalıyorlar. 

Uluslararası yasalara göre bu yerleşim merkezlerinin tamamı gayri meşru sayılıyor. İşgal rejimi bu yerleşim merkezlerinin tamamını Filistinlilerin arazilerini hukuksuz yollarla gasp etmek suretiyle inşa etmiş durumda. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar