MEHDİ EL MİŞAT: ABD VE BATI İNSAN HAKLARINDAN BAHSEDEMEZ

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi başkanı kinayeli bir ifadeyle Batılılara şunları söyledi: ‘Amerika ve Batı, silahlarıyla Yemen'de tarihin en büyük felaketini yarattıktan sonra artık Araplara insan haklarından bahsedemez. 

Görüntülenme: 379 Tarih: 23 Mayıs 2023 04:43
MEHDİ EL MİŞAT: ABD VE BATI İNSAN HAKLARINDAN BAHSEDEMEZ

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Mişat, Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde düzenlenen Arap Birliği'nin kapanış bildirisini şiddetle eleştirdi.

Mehdi el-Mişat, Yemen'in birliğinin 33. yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Yemen düşmanlarının ve paralı askerlerinin hala bu ülke halkını kuşatmada ısrar etmeleri ve Arap ülkelerinin de Yemen'i parçalama peşinde olmaları çok üzücüdür.

Yemen'in bölünmesinden bahsedenler ve bunu isteyenler, Suudi-BAE koalisyonundan destek görüyorlar. Bu nedenle Cidde'deki toplantıda hazır bulunan Arap ülkelerinin Yemen'e yönelik olumsuz bakış açılarını değiştirmeleri bekleniyordu.

Cidde’den yapılan açıklamada, Yemen’e yönelik saldırganlığın veya kuşatmanın sona erdirilmesi gerektiğinden bahsedilmiyor. Bu toplantıya katılanlar, San’a’nın Arap Birliği’nin altı kurucu üyesinden biri olduğunu hatırlamıyor. Bu açıklamada 2216 sayılı kararın Yemen barışı için bir referans olduğu vurgulanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı Kararı, 14 Nisan 2015’te 14 konsey üyesinin olumlu oyu ve Rusya’nın çekimser oyuyla onaylandı. Bu karar, istifa eden Yemen hükümetinin başkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’nin meşruiyetini destekliyor ve onu bu ülkenin yasal cumhurbaşkanı olarak nitelendiriyor.

Bu karar aynı zamanda Ensarullah hareketinin güçlerine herhangi bir silah gönderilmesini yasaklamış ve bu hareketten Yemen’deki iktidarı Hadi hükümetine devretmesini, Yemen şehirlerinden çekilmesini ve silahlarını bu hükümete teslim etmesini istemiştir.

Bu karar, Suudi koalisyonu ve onun paralı askerlerini öylesine desteklemektedir ki, Amerikalı diplomat Jeffrey Feltman bile bu kararın şiddetle Yemen Ensarullah Hareketi aleyhine olduğunu ve bu kararın fiilen bu hareket için bir “teslimiyet belgesi” anlamına geldiğini söylüyor.

BM temsilcileri bu kararın savaşı uzattığı ve barış görüşmelerinin önünü kapattığı konusunda hemfikirler. Bu karar San’a’nın teslim edilmesini talep etmektedir ve bu hususun onun sözlüğünde yeri yoktur. Arap Birliği hala İslam dünyasının meselelerini anlayamıyor.’

Yemenli bu yetkili konuşmasının sonunda kinayeli bir ifadeyle Batılılara şunları söyledi: ‘Amerika ve Batı, silahlarıyla Yemen’de tarihin en büyük felaketini yarattıktan sonra şimdi Araplara insan haklarından bahsedemezler. Çok geç olmadan herkesten pozisyonlarını yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz. Çünkü Yemen kimseye acımayacaktır.’

rasthaber

Yorumlar