SİYONİST MEDYA BEŞAR ESAD'IN ZAFERİNİ İTİRAF ETTİ

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Arap Birliği Liderler Zirvesi sırasında el sıkışırken çekilmiş fotoğrafları Siyonist İsrail medyasında geniş yer buldu. 

Görüntülenme: 79 Tarih: 21 Mayıs 2023 10:52
SİYONİST MEDYA BEŞAR ESAD'IN ZAFERİNİ İTİRAF ETTİ

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Cidde kentinde düzenlenen Arap Birliği Liderler Zirvesi sırasında el sıkışırken çekilmiş fotoğrafları Siyonist İsrail medyasında geniş yer buldu.

Siyonist medya, Beşar Esad’ın Muhammed bin Selman ile ayakta görüşmesini “Esad ve Suriye’nin zaferi” olarak değerlendirdi.

Al Mayadeen TV kanalının internet sitesinin haberine göre, Siyonist İsrail’e ait medyada yayınlanan analizde, "Arap Birliği'nin Suriye'ye geri döndüğünü söylemek daha doğru olur.” denildi.

Analizde, “Olup bitenleri Suriye ve tartışmasız lideri için büyük bir zafer olarak değerlendirmeliyiz; Artık geriye kalan tek şey, Türkiye ile ilişkileri eski durumuna getirmektir.” ifadesi kullanıldı.

İsrail’in televizyon kanalı KAN’ın Ortadoğu uzmanı Ruei Kais ise tarihi kareyi “Esad'ın zaferinin görüntüsü” olarak yorumladı.

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Beşar Esad ile samimi davranmasını değerlendiren Siyonist gazeteci Ledad Beik, “Suriye'nin Arap Birliği'ne dönmesiyle Arap Baharı resmen sona ermiş oldu ve Filistin meselesi her zamanki gibi Arap dünyasının ana gündemi oldu.” dedi.

Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünü “Washington'ın Suriye savaşındaki en büyük yenilgisi” olarak nitelendiren Amerikan dergisi Newsweek’te yayınlanan haberde, “Bu dönüşün önemli mesajı, askeri varlığın sona erdirilmesi ve ABD'nin Suriye'ye yönelik yaptırımlarının iptal edilmesi gerektiğidir.” ifadesine yer verildi.

Esad, 12 Yıl Sonra Arap Birliği Zirvesi'nde

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde 19 Mayıs’ta 32. Arap Birliği Zirvesi düzenlendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Arap Birliği Zirvesi'ne 12 yıl sonra katıldı.

Esad zirve için, "Bölgedeki krizleri ele almak için tarihi bir fırsat" dedi. Suudi Arabistan'ın Arap yakınlaşmasını sağlamak için siyasi atmosfer oluşturma çabalarını takdir eden Esad, "Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki olağan ilişkilerin, bölgenin istikrarını destekleyecek ve ortak Arap eylemine hizmet edecek şekilde geri dönmesini takdir ediyorum." ifadelerini kullandı.

Esad'ın Arap Birliği'ne yeniden katılması Suriye'nin birlikten uzak tutulmasının sona erdiğini gösteriyor.

Arap Birliği üyesi 22 ülkenin dışişleri bakanlarının 7 Mayıs'ta Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlediği toplantıda Suriye'nin birliğe dönmesi yönünde aldıkları kararın ardından Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz El Suud, 10 Mayıs'ta Esad'ı zirveye davet etmişti.

tesnim

Yorumlar