ESAD ARAP KRALLARI KARŞISINDA ZAFER KAZANDI (ANALİZ)

Suriye devlet başkanı Beşar Esat Arap Birliği liderleri zirvesine katılmak üzere Suudi kralı Selman bin Abdülaziz'in daveti üzerine Suudi Arabistan'a gitti. 

Görüntülenme: 115 Tarih: 20 Mayıs 2023 10:46
ESAD ARAP KRALLARI KARŞISINDA ZAFER KAZANDI (ANALİZ)

Beşar Esad, Arap Birliği toplantısına en son 2010 yılında katılmıştı, ancak Suriye'de iç savaşın başlaması ve Kasım 2011'den itibaren ülkenin Arap Birliği üyeliği askıya alındı.Son 12 yılda Suriye, Arap   Birliği'nin üyesiydi ancak Birliğin bazı üyelerinin, özellikle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın itirazları üzerine ve talepleri sonucu Suriye Arap Birliği'ne katılma hakkı olmadığı için Birliğin toplantılarına katılma hakkı yoktu. Arap birliği ülkeleri Beşar Esad liderliğindeki Şam'ın siyasi sistemine karşı olduklarını ilan ederek muhaliflere tam destek sağladılar. Beşar Esad, İran, Lübnan Hizbullahı ve Rusya'nın yardımıyla teröristleri yenmeyi, Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve bu ülkenin siyasi sistemini korumayı başardı. Arap ülkeleri, Suriye yönetiminin devirmenin mümkün olmadığını anladıktan sonra kademeli olarak BAE ile başlayan Şam ile ilişkileri yeniden tesis etme adımlarını attı. BAE, 2018 yılında Suriye ile ilişkilerini yeniden başlatmış ve Suriye'nin yeniden Arap Birliği'ne girmesinde önemli bir rol oynamıştır. Suriye iç savaşı sırasında sadece Rusya ve İran'a seyahat eden ve son iki yılda Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne de giden Esad, Kral Selman'ın daveti üzerine 18 Mayıs günü Suudi Arabistan'a gitti. Bu birliğin başkanlarının 32. toplantısına katılmak üzere bu ziyareti gerçekleştirdi. 

Arap Birliği, bu yıl 7 Mayıs'ta Suriye'nin üyeliğinin askıya alınmasının iptal edildiğini resmen duyurdu.7 Mayıs'ta Arap Birliği dışişleri bakanları olağanüstü bir toplantıyla Şam'ın bu bölgesel kuruluştaki üyeliğinin askıya alınmasını, diğer bir deyişle Suriye'nin Birliğe dönüşünü yasaklayan yasağı  kaldırma kararlarını açıkladılar. Suriye artık Arap Birliği toplantısına dönmüş olsa da Kuveyt, Fas ve Katar, Suriye ile ilişkilerin normalleştirilmesine hâlâ karşı çıkıyor.Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkilerinin yeniden tesis edilmesi ve Şam'ın Arap Birliği'ne geri dönüşü, başta ABD olmak üzere Suriye yönetimi muhalifleri için açık bir yenilgidir. Bu nedenle ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin Arap Birliği'ne dönmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren bir açıklamayla, Suriye'ye Arap Birliği'ne dönme hakkının verilmemesi gerektiğine inandığını açıkladı. ABD, Washington'un Suriye ile ilişkilerin herhangi bir normalleşmesini desteklemediğini ve müttefiklerinin bu konudaki eylemlerini desteklemeyeceğini belirterek, Beşar Esad ile ilişkileri normalleştirmeyecekleri gibi yaptırımların da devam edeceğini söyledi. Amerikan dergisi Newsweek, Amerikalı diplomatların bu dergiyle yaptıkları bir görüşmede, "Şam'ın Arap Birliği'ne geri dönmesinin ABD için önemli bir mesajı olduğunu kabul ettiklerini yazdı ve askeri varlığın sona erdirilmesi ve bu ülkeyi hedef alan yaptırımların kaldırılmasının bu iki önemli mesaj olduğunu" vurguladılar. 

parstoday

Yorumlar