PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI GAZİANTEP'TE DÜNYA KUDÜS GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ (VİDEO)

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla Gaziantep'te düzenlenen basın açıklamasında, İslam ümmetine Kudüs ve Mescid-i Aksa çağrısı yapıldı. 

Görüntülenme: 1191 Tarih: 23 Nisan 2023 04:18
PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI GAZİANTEP'TE DÜNYA KUDÜS GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ (VİDEO)

Siyonist rejimin işgali altında bulunan ve Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın içinde bulunduğu duruma dikkat çekmek için her yıl Ramazan ayının son cuma günü dünyanın ve Türkiye'nin birçok noktasında "Dünya Kudüs Günü" olarak idrak ediliyor.

Bu kapsamda Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından birçok ilde olduğu gibi Gaziantep'te de "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla halkın yoğun katılımıyla kitlesel basın açıklaması düzenlendi.

Cuma namazının ardından düzenlenen basın açıklamasına halk yoğun ilgi gösterirken, siyonist işgal rejiminin saldırıları ve baskınları tel'in edilirken, tüm Müslümanlar ve insanlık ise Mescid-i Aksa ile Kudüs'e sahip çıkmaya davet edildi.

Gaziantep Ulu Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından toplanan kalabalık tekbir, salâvatlar ve sloganlar eşliğinde siyonist işgal rejimini protesto etti.

Basın açıklamasında, siyonist işgal rejimi tel'in edilirken, Filistinli Müslümanların Kudüs ve Mescid-i Aksa için verdiği mücadeleye ise destek verildi.

Basın açıklamasında katılımcılar sık sık tekbir getirerek, siyonist işgal rejimi aleyhine sloganlar attı. İşgal rejimine tepki gösteren kalabalık, tevhid ve Filistin bayrakları ile dövizler açtı.

HÜDA PAR Genel Sekreteri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili adayı Şehzade Demir'in de katıldığı kitlesel basın açıklaması, Ahmet Durmaz'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur'an tilavetinin ardından Peygamber Sevdalıları Vakfı Gaziantep Koordinatörü Muhammed Ata Yaçin, basın açıklamasını okudu.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya sahip çıkılması çağrısında bulunan Yaçin, Kudüs'ün özgürleşmesi yolunda sadece Filistinlilere değil; Müslüman idarecilere ve ümmete büyük görevlerin düştüğüne dikkat çekti.

"İşgalin nedeni ümmetin ortak bir direniş sergilememesindendir"

Mübarek Ramazan'ın son Cuma'sında "Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle bir araya geldiklerini belirten Yaçin, "Kudüs işgal altındayken, Mescid–i Aksa siyonist barbarlar tarafından fiili saldırılara uğrarken, bu mukaddes beldenin ve İslam'ın ilk kıblesinin özgürlüğe kavuşması için buluşmaya, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bu işgal sürecinin çok da uzun süremeyeceğine, İslam ümmetinin özgür Kudüs'te toplanacağı günün yakın olduğuna inanıyoruz.

Uzağı yakın kılmak için büyük bir mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini biliyoruz. Bu mücadele, sadece Filistinli Müslümanların omuzlarına yüklenecek bir mücadele değildir. Tüm Müslümanların Kudüs ortak paydasında bir araya gelip de sürdüreceği bir mücadele, Kudüs'ün hürriyetine giden kapıyı aralayacaktır. İşgalin bugüne kadar sürmesinin nedeni, ümmetin tek cephede ortak bir direniş sergilememesindendir. Her bir Müslüman bir kova su dökse siyonist İşgalci rejimi sel alır ve yok olup gider." dedi.

Atılacak ilk adımın siyonist işgal rejimini meşru görmemek olduğunu belirten Yaçin, "Fikri anlamdaki kopuş, ulusal çıkarların öncelenmesi ve yaşanan iç çatışmalar nedeniyle zayıf düştüğümüz bir yüzyıl yaşadık. Kaybımızı görebilmeli, bir yüzyılı daha kaybetmemeliyiz. Çünkü geçen her zaman İslam ümmetinin aleyhine işlemektedir. Uzağı yakın kılmak, Kudüs'ü işgalden kurtarmak için güçlü bir birlikteliğin elzem olduğu artık görülmelidir. Siyonist rejimin rüyalarında gördüğü kâbus, güçlü bir İslam birliğidir. Dağınıklığımızdan cesaretle işgali genişleterek büyüten ve kalıcı hale getirmeye çalışan siyonizmi durdurmanın tek yolu ittihattır. İttihadı oluşturabilmek için atılacak ilk adım ise siyonist rejimi meşru görmemektir. 'Normalleşme' adı altında dayatılan süreçler, İslam ümmetine bir fayda getirmeyeceği gibi işgal rejimini güçlendirecek, cinayet ve katliamlarını artıracak, onları pervasız kılacaktır. Nitekim son yıllarda yaşananlar bunun bariz bir göstergesidir." ifadelerini kullandı.

"Müslüman kardeşlerimiz ümmetin fiili desteğini beklemektedir"

Filistin'den her gün şehit haberleri geldiğini belirten Yaçin, "Filistin'de hemen her gün şehit haberleri gelmekte ve Mescid–i Aksa saldırıya uğramaktadır. Baskı ve alıkoymalar artmakta, işgal zindanlarındaki Müslümanlar her türlü zulmü görmektedir. Yüzlerce kadın ve çocuğun zindanlarda olduğu Filistin'de, Müslüman kardeşlerimiz ümmetin duasının yanında fiili desteğini de beklemektedir. İslam coğrafyasında var olan sorunları sonlandırmak, ihtilafları ortadan kaldırmak, birliğimizi sağlamak, Müslümanları aziz, kâfirleri ve münafıkları zelil kılmak hepimiz adına büyük bir sorumluluktur. Burada en büyük sorumluluk İslam ülkelerini idare edenlere düşmektedir. Kudüs'te akan her bir damla kanın hesabı hepimizin defterine yazılmaktadır." dedi.
İslam ülkelerine ve uluslararası kuruluşlara seslenen Yaçin, "Buradan sadece İslam ülkelerine değil, uluslararası kuruluşlara da seslenmek istiyoruz. Siyonizm belası sadece Müslümanların başına gelmiş bir felaket değildir. Siyonizmin ana hedefi bütün bir insanlığı köleleştirmektir. Kendilerini üstün ırk gören bu lanetli güruh, tüm dünyayı kaosa mahkûm etmek istemektedir. Kargaşadan beslenen siyonizm, dünyada var olan büyük sorunların, savaş ve çatışmaların tek kaynağıdır. Ey Müslümanlar! Bu gerçek karşısında daha ne kadar sessiz kalacağız. Bugün Müslümanların etrafındaki ateş söndürülmezse ümmetin tümünü saracaktır. Buradan bir kez daha vurgulamak isteriz ki bizler, Kudüs ve Mescid–i Aksa'nın özgürlüğü için atılacak her adımı desteklemekteyiz. Bedeli ne olursa olsun, Kudüs ve Müslümanların ilk kıblesi Mescid–i Aksa için her türlü mücadeleyi vereceğiz. İşgalci siyonistlerin gördüğü kâbusların bir gün gerçekleşeceğine yakinen inanıyoruz. Kudüs'ün ve Mescid–i Aksa'nın özgürlüğü için verilen mücadele eninde sonunda galip gelecektir. Çünkü bu, Yüce Allah'ın vaadidir. Rabbimizin vaadi ise hiç kuşkusuz haktır." açıklamalarında bulundu. (İLKHA)

 

Yorumlar