KASSAM TUGAYLARININ ERİHA'DA VARLIĞINI İLAN ETMESİ SİYONİSTLERİ ŞOKE ETTİ (ANALİZ)

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugaylarına bağlı Akabetu Ceber Tugayı’nın işgal altındaki Filistin topraklarında faaliyete başlaması İsrail güvenlik kurumlarını şoke etti. 

Görüntülenme: 743 Tarih: 10 Şubat 2023 01:59
KASSAM TUGAYLARININ ERİHA'DA VARLIĞINI İLAN ETMESİ SİYONİSTLERİ ŞOKE ETTİ (ANALİZ)

Geçtiğimiz günlerde Eriha kentindeki Akabetu Ceber Kampı’nda İslami Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları bağlı bir direniş grubunun ortaya çıkması, Siyonist İsrail'in güvenlik ve istihbarat servislerinin kafasını ciddi anlamda karıştırdı.

Yeni direniş operasyonları önlemek ve Siyonistlerin öldürülmesiyle şoka girmemek için istihbarat ve casusluk çalışmalarını işgal altındaki Nablus ve Cenin kentlerine yoğunlaştıran İsrail güvenlik güçleri, dün yeni bir ağır darbe aldı.

Filistinli haber sitesi Şahab’a konuşan Ortadoğu uzmanları, İzzeddin El-Kassam Tugaylarına bağlı Akabetu Ceber Tugayı’nın direniş faaliyetlerine başlamasıyla birlikte Eriha kentinin güneyindeki Akabetu Ceber Kampı’nda işgal güçleriyle çatışmaya girmesini rejimin istihbarat kurumları ve askeri güçlerine atılan ağır bir tokat olarak nitelendirdi.

Şahab'a göre, Eriha kenti geçmişte işgalciler için Batı Şeria'da barışçıl bir şehir olarak biliniyordu, fakat 4 Şubat sabahı Eriha gençlerinin Siyonist güçlere karşı kahramanca direnmesi düşmanı şoke etti ve Siyonistlerin, Batı Şeria'da direniş kapsamının genişletilmesi konusunda uyarıda bulunmalarına neden oldu.

El-Kassam Tugayları’na bağlı Akabetu Ceber Tugayı 4 Şubat sabahı Eriha kentinin güneyindeki Akabetu Ceber Kampı’nda işgal güçleriyle çatışmaya girdi. Çatışmanın ardından İsrail güçleri hedeflerine ulaşamadan kamptan çekilmek zorunda kaldı.

Önümüzdeki günlerin sürprizlerle dolu olacağını aktaran Al Karaki, "Batı Şeria, tüm şehir ve köylerinde devrimci olaylara tanık olacak. Batı Şeria genelinde her geçen gün artan direniş faaliyetleri, işgalci rejimin güvenlik sisteminde endişe yaratıp kafa karışıklığına neden oluyor." diye konuştu.

Siyonist Rejim güçlerinin Akabetu Ceber Kampı’ndaki aranan kişileri tutuklama eyleminin başarısız olmasının ardından, Hamas Hareketi'nin girişimiyle işgal altındaki Filistin topraklarında yeni bir direniş döneminin başlangıcından söz edebiliriz."

Arap uzman, "Yeni bir direniş grubunun Eriha'da ortaya çıkmasının işgalciler ve yerleşimciler için tehlikeli bir gösterge olarak değerlendirildiğini söyleyebiliriz." ifadesini kullandı.

 

Siyonist gazete "Yediot Aharanot"un askeri muhabiri Yoav Zeitoun, rejimin özel birliğinin Akabetu Ceber Kampı’ndaki operasyonunun geçmişe kıyasla emsalsiz olduğunu ve Siyonist güçlerin direnişle karşı karşıya kaldığını itiraf ediyor.

Yoav Zeitoun, İsrail ordusuna bağlı Dovedovan birliğinin Eriha'da düzenlediği askeri operasyonun, geçtiğimiz hafta Ölü Deniz yakınlarındaki Siyonist yerleşimcilerin restoranına yapılan eylemin iki failinin bulunamadan 15 Filistinlinin tutuklanmasıyla sona erdiğini söyledi.

Siyonist uzman, İsrail askerlerinin kampa girmesini bekleyen direniş grubunun kurşun yağdırarak ender rastlanan bir çatışma tablosu oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Siyonist Rejim’in "11" TV kanalının muhabiri de "Bu operasyon sonucu 18 Filistinliyi tutuklandı ve altısı Şabak'a teslim edildi. Aranan iki Filistinli bulunamadı ve İsrail güçleri sonunda kamptan geri çekilmek zorunda kaldı." açıklaması yaptı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, mücahitlerinin 4 Şubat Cumartesi sabahı Eriha kentinin güneyindeki Akabetu Ceber Kampı’nda işgal güçleriyle çatışmaya girdiğini açıkladı.

El-Kassam Tugayları, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, “İşgal askerleriyle girdiğimiz çatışmanın ardından işgal güçleri hedeflerine ulaşamadan hayal kırıklığına uğrayarak kamptan çekildi” dedi.

İzzeddin El-Kassam Tugayları’na bağlı Akabetu Ceber Tugayı’nın cihat faaliyetlerine başladığı belirtilen bildiride, “Kahraman şehitlerin kanlarını yerde bırakmayacağımıza, direniş ve cihat yolunda yürümeye devam edeceğimize dair Allah’a söz veriyoruz” ifadeleri yer aldı.

4 Şubat sabahıAkabetu Ceber Kampı’nda çekilen fotoğraflarda ve video kayıtlarında El-Kassam Tugayları mücahitlerinin ilk kez kampta işgal güçlerine karşı koyduğu görüldü.

İşgal güçleri bir hafta önce Yahudi yerleşimcilere ait bir lokantaya ateş açanları gözaltına almak için Akabetu Ceber Kampı’na baskın düzenledi fakat dört saat süren baskın sırasında aradığı kişileri gözaltına alamadan kamptan çekilmek zorunda kaldı.

Çatışmalar sırasında 13 kişi yaralanırken, işgal güçleri kamp sakinlerinden 10 kişiyi gözaltına aldı fakat çoğunu kısa süre sonra serbest bırakıldı.

parstoday

Yorumlar