MÜLTECİ ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİNİN GENEL MÜDÜRÜ İLE RÖPORTAJ

12 yıl önce kurulan Filistinli Mülteciler Araştırma Akademisi kuruldu. Akademi, mültecilerin hakkını belgeleyen, işgalci İsrail rejiminin yok etmek için yoğun çaba harcadığı dönüş hakkını koruma amaçlı bilimsel ve tarihi bir proje olarak ortaya çıktı.  

Görüntülenme: 1741 Tarih: 27 Ağustos 2022 12:51
MÜLTECİ ARAŞTIRMALARI AKADEMİSİNİN GENEL MÜDÜRÜ İLE RÖPORTAJ

Akademi, sanal dünyada Filistin davasını tanıtma konusunda büyük bir patlama yarattığını ifade ederek, Filistin davasının zafer kazanmasına inanan bütün halkları, dinleri ve cinsiyetleri bir araya getirdiğini, bununla kamuoyunun hakikate dokunduğunu ve Arap bilimsel kütüphanesini tarihi gerçeklerle zenginleştirdiğini düşünüyor. 

Akademi 2010 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da kuruldu. Temel hedefi genelde Filistin davasını, özelde ise Filistinli mültecilerin sorununu işlemek, mültecileri ve başta dönüş hakkı olmak üzere gasp edilmiş haklarını tanıtmaktır.

Filistin Enformasyon Merkezi akademinin Genel Müdürü Muhammed Yasir Amr ile bir röportaj gerçekleştirdi. 

Akademiyle ilgili bilgi veren Amr, akademinin 12 yıl önce kurulduğunu hatırlatarak, “Akademi mümkün olduğu kadar az sayıda kelime ve cümleyle özetlenebilecek bir bakış açısını ilke edinmiştir. Bunlar, “nesiller hakkını miras olarak alır, bu hakka tutunur ve bu hakkı geri almak için çalışır” dır, dedi. 

Sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte Mülteci Araştırmaları Akademisi'nin amaçladığı budur. Akademinin amacı aynı zamanda Filistin kültürünü, düşüncesini ve sabitelerini Filistinlilerle, Araplara ve bütün insanlara aşılamaktır.”

“Akademi aynı zamanda, Filistin davasıyla ilgili bir bilinç oluşturmak istiyor. Kamuoyunu Filistinlilerin davası ve bununla ilgili konularda bilinçlendirir. Filistin halkının asaletinden tutun Filistin tarihine, Filistin halkının davasından hak ve hukukuna, esirlerle Kudüs ve mültecilere kadar Filistin ve Filistin davasıyla ilgili her konuda insanları bilinçlendirmeye çalışıyor.”

Filistin Enformasyon Merkezi'ne verdiği röportajda Amr, “Mülteci Araştırmaları Merkezi Filistin ve Filistin davasına hizmet için kendisine yönelen muazzam sayıdaki gençlerle proje ve girişim sahiplerinin hepsini değerlendirmektedir. Akademinin en önemli ve güzel girişimlerinden bazıları Filistin Mülteci Kampları ansiklopedisi, Sirac Platformu ve Filistin Köyleri Ansiklopedisi'dir.” dedi. 

Amr, verdiği bilgide ayrıca akademinin Filistin davasıyla ilgili 2500 kitaptan fazla elektronik kitap hazırladığını, her araştırmacının onlara ulaşabileceğini, görebileceğini, kitabın ismi ya da müellifi veya konu girerek sorgulama yapabileceğini ifade etti.

Akademi yaklaşık sekiz hafta süren yoğun eğitim kursları veriyor. Bu dönemde Filistin meselesi/davası değişik açılardan ele alınıp işleniyor. Mülteci Araştırmaları Kursu, İnsani Gelişme Kursu, Beytü'l-Makdis Kursu, Esirler Araştırma Kursu, Halk Miras/Kültür Kursu gibi kurslar başlıcalarıdır.

Akademinin verdiği bilgiye göre, kurulduğundan şimdiye kadar bütün programlarına 1200 kişi iştirak edip mezun olmuştur. İlmi ve eğitim seviyeleri farklı katılımcılar dünyanın dört bir tarafındandır ve otuz devletin vatandaşıdırlar. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı daha da çoğaltmak istiyorlar.

Bunların yanında akademi elektronik ortamda da birçok konferans ve kurs veriyor. Talep edilmesi halinde her zaman bunu açabiliyorlar. Körfez ülkeleri, Ürdün, Lübnan, Suriye, Fas ve Avrupa’da bu şekilde birçok kurs ve konferans verildi.

Akademi, Filistin Mültecileri meselesine duyarlılık konusunda kendini nitelikli bir kurum olarak görüyor ve bu konuda ciddi bir mesafe kat ettiğini, sıçrama yaptığını ifade ediyor. Akademi, çalışmalarıyla Filistin davasını akademik çerçevede sunmayı amaçlıyor. Bu çalışmalarla Filistin halkının Filistin topraklarındaki hakkını savunuyor ve bu meseleye hizmet ediyor. Dönüş hakkı konusunda kültürel bir motor görevini görüyor. Arap, Müslüman ve Avrupa insanının çoğuna bu meseleyi anlatarak ve bu konuda onları bilinçlendirerek büyük bir hizmet ifa ediyor. 

Akademiyi yakından tanımak için:

https://www.refugeeacademy.org/

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar