GAZZE HALKINDAN İRAN'A BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Gazze'nin orta kesimindeki Deyr Balah kentinde yaşayan Filistinliler, Gazze Şeridi'ndeki Tasnim muhabiri ile yaptıkları sohbette, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile beraberindeki yetkililerin helikopter kazasında şehit düşmesi nedeniyle İran’a taziye dileğinde bulundu. 

Görüntülenme: 263 Tarih: 28 Mayıs 2024 12:53
GAZZE HALKINDAN İRAN'A BAŞSAĞLIĞI MESAJI

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı taşıyan helikopter, 19 Mayıs Pazar günü Doğu Azerbaycan eyaletindeki dağlık bölgede kötü hava koşulları nedeniyle kaza yaptı. Helikopterin enkazına 15 saatlik çalışma sonrasında ulaşılırken Cumhurbaşkanı Reisi, Emir Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti, Tebriz Cuma İmami Ayetullah Muhammed Ali Al-i Haşim, Cumhurbaşkanı'nı Koruma Birimi Komutanı General Seyyid Mehdi Musevi ve 3 pilotun olayda şehit olduğu açıklandı.

Filistin davasının destekçisi Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın ani şehadet haberi, Filistin genelinde büyük bir üzüntü yarattı, çünkü bu iki isim, Filistin milletine büyük destek veren kararlı tutumuyla biliniyordu.

Bu bağlamda Filistinli siyaset uzmanı Wisam Afife, Tesnim’e verdiği röportajda; “Filistin halkı bu kazayı takip ediyordu. Çünkü bu sadece bir ülkeyi ilgilendiren bir olay değildi. İran İslam Cumhuriyeti ve özellikle Şehit Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Filistin halkına ve Filistin direnişine destek konusunda çok önemli bir rol oynadı.  İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne 7 aydır sürdürdüğü saldırılarda her konuda Filistin’in yanında yer alan İran ve Cumhurbaşkanı Reisi politik destek verirken direniş ekseninin güçlü varlığını göstermesinde rol aldı.” dedi.

Gazze'nin orta kesimindeki Deyr Balah kentinde yaşayan Filistinli Mahmud el-Rızk ise, İran cumhurbaşkanının şehadeti nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Filistin davasına güçlü destek veren büyük bir şahsiyeti kaybettik. Filistin davası onun önceliklerinin başında geliyordu. İbrahim Reisi, istikrarımızı güçlendirmek ve İsrail'e karşı durmak için Filistin davasına var gücüyle destek verdi.” ifadesini kullandı.

Filistinli kadın Mesun Abuseyf de Şehit Cumhurbaşkanı hakkında şunları kaydetti: "Gazze'deki kötü ve elverişsiz şartlarımıza rağmen Sayın Reisi'nin ruhuna selam ve rahmet diliyor, Reisi ve beraberindekilerin şehadeti nedeniyle İran halkına başsağlığı diliyoruz. Allah onları rahmet eylesin. İran milletine teşekkür ediyoruz, çünkü onlar her zaman Filistin davasına maddi ve manevi destek vermiş, Filistin davasını asla unutmamışlardır. Sonuçta Filistin davasına desteğin kaynağı İran'dan geliyor. İran halkına teşekkür ediyor, bu kayıptan dolayı başsağlığı diliyor hem İran şehitlerine hem de kendi şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.”

Filistin vatandaşı Owda da Seyyid İbrahim Reisi'nin şehadeti nedeniyle İran milletine ve liderliğine başsağlığı dileğinde bulunarak, "Reisi, Filistin davasının en önemli destekçilerinden biriydi ve bu alanda elinden gelen her türlü çabayı gösterdi. Şehit Reisi, İsrail'in Gazze'yi işgalinin başlangıcından bu yana Filistin'e ve davasına destek verenlerden biriydi. Onun şehadet haberini duymak Filistin milleti için talihsizlik oldu.” dedi.

Deyr Balah kentinde yaşayan Filistinli gazeteci İbrahim Abu Morsa da konuyla ilgili şunları konuştu:

“Seyyid İbrahim Reisi'nin şehadeti Filistin halkı, özellikle de Gazzeliler için çok üzücü bir haberdi. Hayatının son günlerinde sürekli Gazze halkından ve Filistin davasından bahsetti. Şehit Reisi'nin Filistin davasını ve Gazze'deki direnişi destekleme konusunda uzun bir geçmişi vardı.”

Filistin liderliği ile ulusal ve İslami gruplar da İran’a taziye mesajları göndererek İran halkıyla dayanışma içinde olduklarını bildirmişti.

Filistin, Filistin halkının işgalcilere karşı mücadele hakkına inanan, Filistin davasını destekleyen en önemli İslami şahsiyetlerden biri olan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi kaybetti.

Filistinli Gruplardan İran’a Taziye Mesajları

Hamas, İslami Cihad ve FHKC’nin aralarında olduğu Filistinli gruplar, helikopter kazası sonucu şehit olan Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan için taziye mesajı yayınlamıştı.

Hamas yayınladığı mesajda; İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamanei’ye, İran hükümetine ve halkına taziye dileklerini sunarak, kazada yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diledi.

Reisi ve Emir Abdullahiyan’ın Filistin davasına ve Aksa Tufanı Operasyonu’na verdiği destekten söz edilen bildiride, İran’ın kazanın yol açacağı zorlukları aşacağına inanıldığı ve İran halkının köklü kurumlara sahip olduğu ifade edildi.

İran liderliğine ve halkına taziyelerini ileten Filistin İslami Cihad Hareketi ise “İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Filistin halkının cihadını ve direnişini destekleme konusunda önemli bir rol oynadı” ifadelerini kullandı.

“Bu büyük kayıp ve acı kaza nedeniyle İran halkına ve liderlerine en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz” diyen Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), hayatını kaybeden İranlı yetkililerin Filistin davası ve direnişini, özellikle de ‘Aksa Tufanı Operasyonu’nu desteklemek için ‘yoğun çaba’ sarf etmiş isimler olduklarını belirtti.

Filistin Halk Direniş Komiteleri, “İran halkı ve liderliğinin, her zaman olduğu gibi bu çetin sınavın da üstesinden geleceğine güvenimiz tamdır” dedi.

tesnim

Yorumlar