SİYONİSTLER BİRBİRİNE DÜŞTÜ

İşgalci rejim İsrail’in yargı reformu lideri Benyamin Netanyahu,’ Diaspora Yahudilerine savaş ilan etti’ 

Görüntülenme: 432 Tarih: 18 Eylul 2023 14:44
SİYONİSTLER BİRBİRİNE DÜŞTÜ

Başbakan Benyamin Netanyahu, yargı reformu planına karşı gösteri yapmayı planlayan Amerikalı Yahudilerin İran ve FKÖ ile aynı çizgide olduğunu iddia etti. Onun açıklaması, UnXeptable hareketinin liderlerini onu Amerikan Yahudiliğine savaş ilan etmekle suçlamaya yöneltti . 

Shany Granot-Lubaton yanıt olarak, "Yahudi toplumuna zarar veren aşırılık yanlılarıyla buluşması yeterli değil. İsraillilerin ve dünyadaki en büyük Yahudi topluluklarının hayatlarını riske atıyor." dedi.

'Netanyahu diaspora Yahudilerine savaş ilan etti'

Kendisi, Netanyahu'nun Pazartesi günü San Fransisco'da, Hakaretle Mücadele Birliği'ni dava etmekle tehdit eden ve sosyal ağındaki antisemitizme karşı baskı yapmayı reddeden X'in sahibi Elon Musk ile beklenen toplantısına değindi.

Granot-Lubaton, "Netanyahu, Diaspora Yahudilerine savaş ilan etti ve bu mücadele turunu Amerikan Yahudilerine karşı şok edici ve çirkin bir saldırıyla başlatıyor" dedi.

Netanyahu, Aralık ayının sonlarında göreve başlamasından bu yana ABD'ye ilk seyahati için San Fransisco'ya uçarken konuştu. Daha sonra 78. BM Genel Kurulu'nun üst düzey açılış oturumunda konuşma yapmak üzere New York'a uçması bekleniyor.

ABD'li Yahudiler, onun yargı reformu planını hem Kaliforniya'da hem de New York'ta protesto etmeyi planlıyor, ancak Netanyahu'yu endişelendiren şey, Cuma sabahı BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasıyla aynı zamana denk gelen BM binası dışındaki büyük miting oldu.

Eşi Sarah ile birlikte uçağa binmeden önce Ben Gurion havaalanında gazetecilere yaptığı konuşmada, ABD'deki bu tür mitingleri "İsrail karşıtı" olarak nitelendirdi.

Netanyahu, Cuma günkü konuşmasının BM Genel Kurulu'na yapacağı 12. konuşma olacağını açıklarken, "İsrail lehine ve aleyhine protestolar oldu" dedi.

Netanyahu, "Bu kez FKÖ ve İran yanlısı kişilerin İsrail'e karşı protestolarını görüyoruz" dedi ve "hiçbir şeyin beni şaşırtmadığını" ekledi.

Başbakanlık Ofisi'nin yayınladığı açıklamaların İngilizce versiyonunda FKÖ ve İran'la ilgili espri yer almıyordu. Pazartesi sabahı Netanyahu, PMO açıklamasında protestocuları BDS ve FKÖ aktivistleriyle karşılaştıran yorumlarından geri adım attı.

PMO'nun açıklamasında "Başbakan BM'de konuşma yaparken İsrail vatandaşları BDS ve FKÖ eylemcileriyle birlikte protesto yapacak; bu daha önce hiç yaşanmamıştı" denildi.

Smotrich: Yurt dışındaki protestocular BDS aktivistleridir.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich , Netanyahu'nun açıklamasını hemen destekledi ve bir keresinde şöyle dedi: "Ülkede tartışmalar ve protestolar olsa da, bir başbakan yurtdışında İsrail'i temsil etme görevine çıktığında hepimiz onu destekliyoruz."

Smotrich, "Yurtdışındaki protestocular aslında İsrail'e zarar veren Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırım aktivistleridir" dedi.

Muhalefet lideri ve eski Başbakan Yair Lapid'in yanı sıra eski Savunma Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi başkanı Benny Gantz'dan aldıkları desteğin, onların da tüm kırmızı çizgileri aştığını ve devlete karşı bir muhalefet gücü haline geldiklerini kanıtladığını kaydetti. Smotrich, "Yazıklar olsun sana" diye ekledi.

Lapid ise yanıt olarak, “Son aylarda dünyada imajımızı Netanyahu kadar mahveden kimse yok. Hiçbir şey İranlılara hükümetinin darbesinden daha fazla yardımcı olamaz.

Lapid, "Protestodaki vatanseverlere yönelik suçlamaları, muhakeme yeteneğinde ve gerçeği okumada ciddi bir bozulmanın bir başka kanıtıdır" dedi.

Gantz, Netanyahu'nun yorumlarının "ciddi ve her türlü kınamaya değer" olduğunu söyledi.

“Vatanseverlerden, vatan sevdalılarından bahsediyoruz. Birleşmiş Milletler'de yapılacak binlerce heyecan verici konuşma bile Netanyahu'nun davranışlarıyla İsrail toplumuna verdiği muazzam zararı onaramayacak.

Gantz, "Protestocuları suçlamak yerine darbeyi durdurmanın ve hükümete düzeni sağlamanın zamanı geldi" dedi.

İşçi Partisi lideri Merav Michaeli şunları söyledi: “Netanyahu tüm siyasi kariyerini kışkırtma ve muhalifleri açık sezon ilan etme üzerine kurdu.”

Michaeli,“Bunu [eski Başbakan Yitzhak] Rabin'e yaptı ve şimdi de Kaplan'daki [yargı reformu karşıtı] protestoculara yapıyor. Bu adamın ektiği yalanlar ve zehirler karşısında şok olmayı bırakmanın ve onu mümkün olan en kısa sürede toparlamak için tüm gücümüzle göstermenin zamanı geldi" dedi.

Netanyahu, yargı reformu gündeminin İsrail demokrasisini güçlendireceğini savundu ancak plan, İsrail'i bir diktatörlüğe dönüştüreceği korkusuyla ülkeyi hem İsrail'deki hem de yurt dışındaki muhalifleriyle böldü.

Plana başlamadan önce Netanyahu, protestolar hakkında küresel olarak konuştu ve bunların kabul edilemez olanı normalleştirmeye çalışan "iyi organize edilmiş ve iyi finanse edilen protestolar" olduğunu açıkladı.

Yetkili, buna yedek askerlerin hizmete devam etmeme kararının da dahil olduğunu açıkladı.

"Yolların kapatılmasının normal göründüğü, hizmet etmeyi reddetmenin normal göründüğü bir durum yaratıldı" dedi. Dolayısıyla protestocular İsrail'in yurtdışındaki imajını zedelemeye karar verdiğinde, "bu da onlara normal geliyor" dedi.

/The Jarusalaem Post-Tercüme ve edit: İsrailpost

Yorumlar