SİYONİST ORDU KRİZDE (ANALİZ)

Siyonist rejimin Gazze'ye karşı uzun süren savaşı ve direniş güçlerinin zaferlerinin devam etmesiyle birlikte Siyonist rejimin ordusundaki insan gücü krizi her geçen gün artıyor. 

Görüntülenme: 127 Tarih: 05 Temmuz 2024 02:18
SİYONİST ORDU KRİZDE (ANALİZ)

İsrail TV kanalı 12, Aksa Tufanı operasyonunun ve Siyonist rejimin Gazze Şeridi'ne karşı yürüttüğü savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana 900 yüzbaşı ve binbaşının emeklilik talebinde bulunduğunu duyurdu.

Pars Today'in Mehr'e dayandırdığı haberine göre bu Siyonist kaynak, daha önceki yıllarda benzer dönemde bu rakamın yüzbaşı ve binbaşı rütbelerinde 100 ile 120 arasında Siyonist asker olduğunu belirtmişti.

İsrail medyası, İsrail ordusundaki eşi benzeri görülmemiş krizin nedenleri arasında, Siyonist askerlerin maruz kaldığı takdir eksikliği ve bazı İsrail siyasi yetkilileri tarafından ordunun itibarsızlaştırılmasını gösteriyor.

Bu bağlamda, Siyonist askeri konularda uzman Nir Dvorai, şu anki koşullarda İsrail ordusunun önemli mevkilerinde subayları tutmanın en zor şeylerden biri olduğunu söyledi.

Daha önce İsrail gazetesi Yedioth Aharonot, İsrail ordusu subaylarının askerlikten kaçtığını ve aralarında intihar vakalarının korkunç bir şekilde arttığını bildirmişti.

Habere göre, 7 Ekim 2023'te Gazze Şeridi'ne yönelik saldırının başlamasından bu yana 9 bin Siyonist asker psikolojik danışmanlık hizmeti aldı ve bunlardan dörtte biri savaşa geri dönmedi.

Bu arada, İsrail'in eski Başbakanı Ehud Olmert, Hizbullah ile geniş çaplı bir savaşa karşı uyarıda bulundu ve Hizbullah tüm gücünü kullanırsa, İsrail'in daha önce hiç almadığı kadar acı bir darbe alacağını söyledi.

Lübnan'daki Hizbullah, son aylarda İsrail rejiminin Gazze'deki korkunç suçlarının ardından, işgal altındaki topraklarda rejimin kuzeyindeki askeri mevkilerini hedef aldı; Bu durum bölgedeki Siyonistlerin korkmasına ve İsrail'in boş tehditlerine yol açtı.

7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail rejimi, Batılı ülkelerin tam desteğiyle Gazze ve Batı Şeria'da savunmasız ve masum Filistin halkına karşı yeni bir toplu katliam başlattı. Son gelen bilgilere göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında şu ana kadar 37 binden fazla Filistinli şehit oldu ve 85 binden fazla kişi yaralandı.

İsrail rejiminin temel yapısı, 1917'de İngiliz sömürgeciliğinin planı ve farklı ülkelerden Yahudileri Filistin topraklarına göç ettirerek kuruldu ve 1948'de varlığı ilan edildi. O zamandan beri Filistin halkını soykırıma uğratmak ve tüm topraklarını ele geçirmek için çeşitli toplu katliam planları uygulamaya koyuldu.

İran İslam Cumhuriyeti öncülüğünde birçok ülke, sömürgeci İsrail rejiminin feshi ve Yahudilerin kendi ülkelerine geri dönmesini savunan en önemli destekçiler arasındadır.

parstoday

Yorumlar