IRKÇI İSRAİL ŞEYH İKRİME SABRİ'Yİ YILDIRMAYA ÇALIŞIYOR

İşgal rejiminin sözde mahkemesi Mescidi Aksa imamı Şeyh İkrime Sabri aleyhine yeni bir dava açarak soruşturma başlattı. Hakkındaki iddianame, Şeyh İkrime Sabri'nin 2022 yılında Kudüs'teki Şuafat Mülteci Kampı'nda şehit Udey Et-Temimi ve Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'nda şehit Ra'd Hazim için düzenlenen taziye evlerinde yaptığı konuşmalarla ilgili iki suçlamayı içeriyor. 

Görüntülenme: 150 Tarih: 27 Haziran 2024 04:08
IRKÇI İSRAİL ŞEYH İKRİME SABRİ'Yİ YILDIRMAYA ÇALIŞIYOR

El-Cezire.net'in yayınladığı habere göre Şeyh Sabri'nin savunmasını üstlenen avukatlardan Halid Zebarika yaptığı açıklamada, iddianamede sözü edilen konuşmaların "İslam dininde şehidin konumu" ile ilgili olduğunu belirtti.

İsrail savcılığı, bu konuşmaları "terörü destekleme" kapsamında değerlendirerek, 86 yaşındaki Şeyh Sabri'nin sözde "Sulh Mahkemesi" tarafından mahkum edilmesini talep etti.

Av. Zebarika iddianameye ilişkin yaptığı değerlendirmede, aşırı sağcı Yahudi grupların yıllardır Şeyh İkrime Sabri'yi suçlamaya çalıştığını ve bu girişimlerin siyasi bir amacı olduğunu söyledi. Bu grupların, İslam diniyle ilgili söylemleri sürekli hedefe yerleştirdiklerini, çatışmacı amaçla konu edindiklerini, bu yolla Kudüs ve Mescid-i Aksa konusundaki güçlü ve etkili sesleri susturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Zebarika, Şeyh Sabri'nin hem bölgesel hem de uluslararası alanda Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın sesi olduğunu ve bu sesin İsrail politikalarını ifşa ettiğini, onlara karşı uyarıda bulunduğunu, bu nedenle İsrail'in yıllardır Şeyh Sabri'yi susturmaya çalıştığını ifade etti.

Şimdi bu sesin mahkum edilmesi girişiminin, aşırı sağcı grupların Kudüs ve Mescid-i Aksa tarihinde önemli bir dönemeç olarak gördüğü bu aşamada, cami ve kutsal şehirde köklü değişiklikler yapma hedefleriyle ilgili olduğunu belirtti.

Zebarika, Sulh Mahkemesi'nin iddianameyi incelemek üzere bir tarih belirleyeceğini ve ardından yasal işlemlerin başlayacağını, ancak bu süreçlerin gerçek yasal işlemler olmadığını, siyasi, fikri ve dini bir takip süreci olduğunu söyledi.

Avukat, bu iddianamenin sunulmasını "bir suç" olarak nitelendirerek, bunun Şeyh İkrime Sabri gibi önemli bir kişiliğe karşı tehlikeli bir aşamaya gelmesi nedeniyle ciddi olduğunu belirtti.

Av. Zebarika, Şeyh Raid Salah ve Şeyh İkrime Sabri aleyhindeki davalar arasında bağlantı kurarak, bunların her ikisinin de Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda duyulan her sesi susturmak amacıyla yapılan fikri takibin bir parçası olduğunu belirtti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar