SİYONİSTLERDEN MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN

Siyonist işgal güçleri bugün (24 Nisan Çarşamba) yahudilerin Hamursuz Bayramı'nın ikinci gününü bahane ederek yine Mescidi Aksa'ya kalabalık gruplar halinde ve işgal askerlerinin himayesi altında baskın düzenlediler. 

Görüntülenme: 431 Tarih: 24 Nisan 2024 13:10
SİYONİSTLERDEN MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN

Kudüs'teki İslami Vakıflar Dairesi'nin yaptığı açıklamaya göre bugün yerleşimci çetelerden en az 700 kişi işgal askerlerinin ve polislerinin himayesi altında Mescidi Aksa'ya baskın düzenledi. Sayının bugün öğleden sonra gerçekleştirilmesi muhtemel baskınlarla artabileceğine dikkat çekildi. 

Kudüs'teki kaynakların verdiği bilgilere göre işgal polisleri yerleşimci grupların Mescidi Aksa'nın batı duvarı tarafında yer alan Mağribliler Kapısı'ndan girerek içeride Talmudi ayinler yapmalarına fırsat verirken içeride namaz kılan Müslümanları da sıkıştırdılar. Baskınlar esnasında çekilen videolarda da işgal polislerinin yerleşimci çetelerin önlerini açmak için namaz kılanları ve içeride ribat halinde olanları Mescidi Aksa'dan kovmaları ve onlara saldırmaları gözlemleniyor. 

Olaylara bizzat şahit olanlar işgal polislerinin Mescidi Aksa'nın her tarafına yayılarak, buraya baskın düzenleyen ve sayıları tedrici bir şekilde artan yerleşimci çeteleri himaye etmek amacıyla tüm tedbirleri aldıklarını dile getirdiler. 

Aşırı siyonist ve ırkçı yahudi grupların Hamursuz Bayramı'nı bahane ederek taraftarlarını Mescidi Aksa'ya baskınlar düzenlemeye ve burada kurbanlar kesmeye çağırmaları birkaç günden beridir Mescidi Aksa ve çevresinde gerginlikler yaşanmasına sebep oluyor. İşgal polisleri aşırı ırkçı çetelerin baskınlarını kolaylaştırmak amacıyla Mescidi Aksa'yı adeta kuşatmaya almış durumda. Bu kuşatma da gerginliğin ve sıkıntının artmasına neden oluyor.

Aşırı siyonist yerleşimciler her yıl yahudilerin Hamursuz Bayramı'nda yaptıkları çağrıları bu yıl yine tekrar ederek mensuplarını Mescidi Aksa'nın sahası içinde kurban kesmeye davet etmiş ve kurban kesme törenini Mescidi Aksa'nın içinde yapabilenlere 50 bin şekel ödül vaadinde bulunmuşlardı. Yerleşimci çetelerin bu tür çağrıları geçmiş yıllarda ciddi gerginliklere ve çatışmalara neden olmuştu.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar