İŞGALCİ İSRAİL BATI ŞERİA VE KUDÜS'TE FİLİSTİNLİLERİN EVLERİNİ YIKMAYA DEVAM EDİYOR

Filistin Bilgi Merkezi'nin (MATA) yayınladığı rapora göre İsrail işgal güçleri 2023 yılının başından itibaren Filistin'in işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs bölgelerinde Filistinlilere ait, ikamet için kullanılan 119 daire ve ev yıktı. 

Görüntülenme: 405 Tarih: 24 Mayıs 2023 13:43
İŞGALCİ İSRAİL BATI ŞERİA VE KUDÜS'TE FİLİSTİNLİLERİN EVLERİNİ YIKMAYA DEVAM EDİYOR

Raporda yıkılan ev ve dairelerden 9'unun işgal güçlerine yönelik feda eylemleri gerçekleştiren şehit ve esirlerin ailelerine ait olduğu belirtildi. İşgal rejimi, eylem gerçekleştiren Filistinlilerin bütün aile fertlerini mahkum ederek toplu cezalandırma yapıyor. 

Ancak işgal rejiminin toplu cezalandırma politikasına rağmen işgal güçlerine yönelik eylemlerin artarak devam etmesinin onun bu politikasının caydırıcı etki yapamadığını ortaya koyduğuna dikkat çekiliyor. 

Öte yandan kısa adı OCHA olan BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nin yayınladığı rapora göre işgal güçlerinin son iki hafta içinde yıktığı veya el koyduğu, Filistinlilere ait bina sayısı 42'yi buldu. 

OCHA'nın bugün yayınlanan raporunda işgal rejiminin yıkım politikasının 2-15 Mayıs arasında 23'ü çocuk 50 Filistinliyi göçe zorladığı belirtildi. Yıkım ve gasp işlemleri en az 600 kişinin de zarar görmesine neden oldu. 

OCHA'nın raporunda söz konusu binalardan 9'unun insani yardım amacıyla verilmiş olduğuna ve bunların arasında bir adet de okul bulunduğuna dikkat çekildi. Yıkılan veya el konan binalardan 26'sının C kategorisine giren bölgede yer aldığı belirtildi.

Raporda binalardan 7'sinin sahiplerine kendi elleriyle yıktırıldığı, sahiplerinin işgal yönetimine yıkım masrafı ödemek zorunda kalmamak için evlerini kendi elleriyle yıkmaya mecbur edildikleri ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar