GAZZE'DEKİ DİRENİŞ GRUPLARINDAN VELİD DAKKA HAKKINDA ORTAK AÇIKLAMA

Gazze'deki Direniş Hareketleri Ortak Odası dün (23 Mayıs Salı) akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Filistin halkının, esirlerini şehitler olarak teslim olmaya mecbur edilmesine razı olmayacağını dile getirdi.  

Görüntülenme: 338 Tarih: 24 Mayıs 2023 03:09
GAZZE'DEKİ DİRENİŞ GRUPLARINDAN VELİD DAKKA HAKKINDA ORTAK AÇIKLAMA

Ortak Oda kendi Telegram kanalında yayınlanan açıklamasında, 37 yıldan beri esaret altında tutulan komutan Velid Dakka'nın sağlık durumunun gittikçe kötüleşmesine dikkat çekti. 

İşgal rejiminin cezaevleri yönetimi esir komutan Dakka'nın sağlık durumunun tehlikeli derecede kötüleşmesi sebebiyle Assaf Harofeh Hastanesi'ne kaldırıldığını duyurdu. 

Esirin ailesi ve destekçileri bir süre önce yaptıkları açıklamada onun derhal serbest bırakılmasını istemiş ve maruz kaldığı nadir görülen kanser türünden dolayı gerekli ilaçlarının verilmemesi sebebiyle doğacak sonuçlardan tamamen siyonist işgal rejiminin sorumlu olacağını dile getirmişlerdi. 

Velid Dakka'nın hastalığıyla ilgili yapılan teşhislerde nadir görülen bir kemik iliği kanseri olan miyelofibrozis hastalığına maruz kaldığı anlaşılmış ve 23 Mart 2023 tarihinde hastaneye kaldırılmıştı. Bu hastalığın, yaklaşık 10 yıldan beri çektiği kan kanserinin ilerlemesi sonucu ortaya çıktığı anlaşıldı.

60 yaşındaki Velid Dakka, 1948'de işgal edilmiş bölge içinde yer alan Batı Bake şehri ahalisinden ve 25 Mart 1986 tarihinde esir edildi. İşgal rejimi onu önce müebbet hapse mahkum etti. Sonra cezasını 37 yılla sınırladı. 2018 yılında ise cezasına iki yıl daha ekleyerek 39 yıla çıkardı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar