MORDECHAİ KEDAR: SURİYE'NİN ARAP BİRLİĞİ'NE DÖNÜŞÜYLE GENERAL SÜLEYMANİ'NİN STRATEJİSİ GERÇEKLEŞTİ

Siyonist bir Oryantalist, Amerika'nın bölgedeki çalışmalarının sona erdiğinden bahsederken, Siyonist bir analist Beşar Esad'ın Cidde'deki varlığını İran'ın bu toplantıdaki varlığı olarak nitelendirdi. 

Görüntülenme: 412 Tarih: 23 Mayıs 2023 05:19
MORDECHAİ KEDAR: SURİYE'NİN ARAP BİRLİĞİ'NE DÖNÜŞÜYLE GENERAL SÜLEYMANİ'NİN STRATEJİSİ GERÇEKLEŞTİ

Siyonist Oryantalist Moti Kidar, Siyonist rejime ait Kanal 7'ye verdiği bir söyleşide; bölgede son dönemde yaşanan bazı olayları, özellikle de Hizbullah'ın Güney Lübnan'daki tatbikatını inceleyerek, bu tatbikatın Gazze'deki son savaşla doğrudan ilgili olduğunu ve sadece İsrail'e değil, Amerikalılara da bir mesajı olduğunu söyledi.
Bu önde gelen Siyonist uzman, Suriye'nin Arap Ligi'ne dönmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve şunları söyledi: "Şahit olduğumuz Arap dünyasının İran'ın gücüne teslim olmasıydı. Bundan önce Suudi Arabistan İran'la ilişkilerini yeniden başlatmıştı. İran BAE'de nüfuz sahibi ve bu ülke ile barışçıl ilişkileri var. Ortadoğu, İsrail'in zayıf olduğunu fiilen anladığı için bu mesele pratikte açıkça kanıtlanmış ve kabineye karşı kitlesel gösterilerde ve yargı reformlarına karşı protestolarda kendini göstermiştir."
Kidar ekledi: "Arap ülkeleri, İran, Rusya ve Çin gibi ülkelere katılmanın kendileri için daha iyi olduğu sonucuna vardılar. Bunu yaparak, ABD ve Batı'nın Ukrayna'da Rusya'ya cevap vermekte bile sorun yaşadığı ve Çin'e karşı harekete geçebildiği halde, ABD ve Batı'nın önünde bilgiye değer veren bir koalisyon oluşturduğumuzu duyurdular. Tayvan'da değiller
Ve daha da önemlisi, İran'ın artan nüfuzuna ve İsrail'i tehdit eden bir bölgesel güç haline gelmesine karşı hiçbir şey yapmıyor."
Siyonist rejimin Kanal 7'sine yaptığı açıklamanın sonunda şunları söyledi: "Bugünün dünyası iki kutuplu, her kutbun kendi planları, anlaşmaları ve hedefleri var ama bu arada kimse Amerika'yı sorumlu tutmuyor çünkü asıl oyuncular diğer taraflardır."
İsrail'den Zaman'ın analistlerinden Yoni Bin Menachem, pazar akşamı web sitesinde yayınlanan bir notta, Beşar Esad'ın Cidde'deki Arap Birliği zirvesindeki varlığını İran'ın varlığı olarak değerlendirdi.
Beşar Esad'ın hayatta kalmasının İsrail'in çıkarlarını tehlikeye attığını, çünkü Suriye'nin İran'ın çıkarlarının bir simgesi olduğunu kabul etti. Nükleer gücün eşiğinde bir güç olarak görülen İran, destek şemsiyesini tüm direniş eksenine yaymıştır.

tesnim

Yorumlar