SİYONİST ANALİST AMİR BOHBOT'TAN ÇOK ÇARPICI BATI ŞERİA ANALİZİ

 

Görüntülenme: 3528 Tarih: 10 Eylul 2020 13:04
SİYONİST ANALİST AMİR BOHBOT'TAN ÇOK ÇARPICI BATI ŞERİA ANALİZİ

'Hamas ve İslami Cihad Hareketi Batı Şeria'da askeri altyapısını kuvvetlendiriyor, çünkü bölgedeki askeri varlıklarını Gazze'dekinden daha etkili görüyorlar.'
Qodsna'nın haberine göre Siyonist analist Amir Bohbot Mossad'a yakınlığıyla bilinen Walla haber sitesinde, İsrail'in Batı Şeria'nın silahlı döneme geri dönmesinden kaynaklanan güvenlik endişesine değindi. Bohbot konuyla ilgili şunları yazdı:
'Hamas ve İslami Cihad Hareketi Batı Şeria'da askeri altyapısını kuvvetlendiriyor, çünkü bölgedeki askeri varlıklarını Gazze'dekinden daha etkili görüyorlar.
Bu senenin başından itibaren İsrail ve Özerk Yönetim, güvenlik işbirliğini durdurdu. Ayrıca güvenlik güçleri teşkilatının maaşları ödenmedi. Bu ortamda, Batı Şeria'da onlarca operasyon gerçekleştirildi ki bu da bölgede kargaşa ve güvenliğin olmadığını gösteriyor.
Mevcut koşullarda İsrail ordusu da daha çok Gazze, Lübnan ve Suriye ile ortak sınırlara yönelmiş durumda. Oysaki Batı Şeria'da güvenlik durumu çok daha endişe verici ve askeri gruplar altyapılarını kuvvetlendirme sürecini hızlandırma halindeler. 2020'nin Ocak ayından şimdiye kadar Batı Şeria'da gerçekleştirilen çok sayıda operasyonun ve yakalanan askeri teçhizatın İslami Cihad Hareketi ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı, bu operasyonlar daha çok Beytul Lehm ve El Halil bölgelerinde yapıldı. Ayrıca bu operasyonlar İsrail askerlerini hedef alan operasyonlardı.
İsrail ordusu ve Şabak bu gelişmelerin akabinde Batı Şeria'daki faal üyelerin tutuklanmasını hızlandırdı, diğer taraftan da Hamas son zamanlarda Batı Şeria'daki faaliyetlerini artırdı. Hamas Batı Şeria'daki faaliyetlerinin Gazze'dekine kıyasla hedefe ulaşma konusunda daha iyi ve daha çok sonuç vereceğine inanıyor.
Son günlerde Batı Şeria'da Filistinliler tarafından düzenlenen 30 operasyon etkisiz hale getirildi. Bu eylemler kurşunlamaya ilaveten Filistinli esirleri İsrail hapishanelerinde kurtarma adına askerleri ve yerleşimcileri kaçırma çabalarını kapsamaktadır. Hamas da Batı Şeria'daki operasyonların Gazze'dekilere oranla daha düşük maliyetli olduğu sonucuna vardı.
Yukarıda bahsedilen duruma binaen Batı Şeria'da büyük bir fırtına kopacağı rahatlıkla söylenebilir.
kudusgunu.com

Yorumlar