SİYONİST TOPLUMDA İÇ ÇATIŞMA ARTIYOR (ANALİZ)

Gazze Şeridi'ne karşı savaşın devam etmesi ve Netanyahu hükûmetinin herhangi bir askerî başarı elde edememesi, Lübnan'daki askerî macerasıyla birlikte işgal altındaki Filistin'deki bölünmeleri ve iç cepheleşmeleri tırmandırdı. 

Görüntülenme: 247 Tarih: 02 Temmuz 2024 02:38
SİYONİST TOPLUMDA İÇ ÇATIŞMA ARTIYOR (ANALİZ)

Cumartesi günü, işgal altındaki 80 farklı şehir ve bölgede yaşayanlar, Benyamin Netanyahu'nun kabinesinin feshedilmesi ve erken seçim yapılması çağrısında bulundu.

Gösteriye muhalefet lideri Yair Lapid ve Savaş Konseyi'nin istifa eden üyelerinden Benny Gantz da katıldı. Yair Lapid şunları söyledi: Netanyahu'nun kabinesini devirmek için aralarında "Likud" partisi üyelerinin de bulunduğu çeşitli partilerle müzakereler sürüyor.

Gösteri, işgalci rejimin kabinesinin çocuklarının kaderine kayıtsız kalmasına son derece öfkeli olan Gazze Şeridi'ndeki Siyonist esirlerin ailelerinin, kabineye karşı gösteri çağrısında bulunmasının ardından düzenlendi. Bu nedenle işgal altındaki toprakların farklı bölgelerinde her gün kendisine karşı gösteriler düzenleniyor ve kabine başkanlığından uzaklaştırılması talep ediliyor. Bu aileler yaptıkları açıklamada tüm İsraillileri sokağa çıkmaya çağırarak, Netanyahu'ya esir değişim anlaşması imzalaması için baskı yapılması gerektiğini vurguluyorlar.

Ayrıca Siyonist protestocular, Siyonist ordunun komutanlarından, Netanyahu'nun, Siyonist rejim ile Gazze Şeridi'ndeki Filistin direnişi arasında, Siyonist esirlerin serbest bırakılmasına yönelik bir esir takası anlaşması imzalama çabalarını boşa çıkarmasını engellenmesini, Filistin direnişiyle yapılan anlaşma kapsamında direnişi engellemek ve Filistinlilerin öldürülmesinin yanı sıra bu esirlerin de öldürülmesine yol açan Gazze Şeridi'ne yönelik faydasız saldırıların sürdürülmesini durdurulmasını istiyorlar.

Siyonist esirlerin aileleri, Benyamin Netanyahu'nun bu rejim ile işgal altındaki Gazze Şeridi'ndeki Filistin direnişi arasında esir değişimine ilişkin anlaşmayı defalarca engellediğini açıkladı. İsrail'in Kanal 12 kanalı tarafından yapılan bir anket, İsraillilerin yaklaşık üçte ikisinin Benyamin Netanyahu'nun siyaset sahnesini terk etmesi gerektiğine inandığını gösteriyor. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 85'i, Hamas'ın sızmasıyla ilgili başarısızlıkları araştırmak için bir soruşturma komisyonu kurulmasını da istiyor. Mescid-i Aksa Tufanı Operasyonu'nun ve bazı Siyonistlerin Gazze'deki Filistin direnişi tarafından esaret altına alınmasının üzerinden yaklaşık 9 ay geçtikten sonra, bu rejim yalnızca kalan esirleri serbest bırakmakla kalmadı, aynı zamanda bu rejimin Gazze'nin farklı bölgelerine yaptığı hava ve topçu saldırılarında da çok sayıda kişi şehit edildi. Elbette bu tutukluların bir kısmı insani bir hareketle serbest bırakıldı. Bunlardan bir kısmı da Siyonist rejim ile Hamas arasındaki esir değişimi operasyonu sırasında serbest bırakıldı.

Ancak işgalci rejimin aşırıcı kabinesinin ihmali ve Gazze Şeridi'ne yönelik vahşi saldırıların devam etmesi nedeniyle çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Siyonist esirlerin aileleri daha önce Siyonist ordunun şehre saldırı düzenlediğini açıklamıştı. Benyamin Netanyahu'nun avukatları bir dilekçe göndererek mahkemeden, İsrail başbakanının şu anda Gazze'deki savaş işlerinin idaresiyle meşgul olduğu bahanesiyle davalarının dokuz ay süreyle ertelenmesini talep etmeleri, savaşın Netanyahu’nun kişisel çıkarlarına hizmet ettiğini gösteriyor. Siyonist rejimin Gazze Şeridi'ne yönelik sonuçsuz ve başarısız saldırıları, bu rejimi her geçen gün daha fazla iç ve dış krize sürüklemektedir.

Geçtiğimiz yıl 07 Ekim'de başlayan Mescid-i Aksa Tufanı Operasyonu'nun üzerinden 267 gün geçtikten sonra Filistin direniş savaşçılarının Gazze Şeridi'nde Siyonist rejimin saldırgan askerlerine yönelik operasyonları hâlen devam ediyor. Bu dönemde Siyonist rejim, bu bölgede suç, katliam, yıkım, savaş suçları, uluslararası yasaların ihlali, yardım kuruluşlarının bombalanması ve kıtlıktan başka bir şey başaramadı. Yaklaşık 9 ay sonra yıllardır kuşatma altında olan küçük bir alanda direniş gruplarını teslim alamadı ve Gazze'de açık suç işlediği için dünya kamuoyunun desteğini alamadı.

Bu arada Netanyahu'nun, Gazze savaşı bitmeden Lübnan'da yeni bir cephe açma hamlesi, ancak Netanyahu'nun hukuki davalarını kısa bir süreliğine rafa kaldırması ya da İsrail'le ilgili yeni bir dava açılması da gündeme gelebilir. Mescid-i Aksa Tufanı Operasyonu'nun engellenememesi ve gerçekleşmesinin nedenleri Gazze savaşının ilan edilen hedeflerine rejimin ulaşamaması, Netanyahu’nun iktidarda kalmasını uzatabilecek, ancak İsrail'in varlığına yönelik bir tehdit getirebilecek ve bu nedenle İsrail hükûmeti ile Netanyahu arasında çıkar boşluğu oluşturmuştur ve İsrail içinde Netanyahu'nun kendini kurtarmak için İsrail'i yok edeceği fikrini hâkim kıldırmıştır.

parstoday

Yorumlar