ALİ BAKIRİ NASRALLAH İLE GÖRÜŞTÜ

İran Dışişleri Bakan Vekili, dün gece Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri ile bir araya gelerek bölgedeki en son siyasi ve güvenlik gelişmelerini görüştü. 

Görüntülenme: 162 Tarih: 05 Haziran 2024 14:22
ALİ BAKIRİ NASRALLAH İLE GÖRÜŞTÜ

İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri, dün gerçekleştirdiği Lübnan ziyareti sırasında Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah ile bir araya gelerek görüştü.

El-Menar’a göre, bu toplantıda başta Gazze ve Lübnan'ın iki cephesi olmak üzere bölgedeki son siyasi ve güvenlik gelişmeleri ele alındı.

Bu toplantıda Seyyid Hasan Nasrallah, Ayetullah Reisi ve beraberindeki heyetin şehadeti dolayısıyla bir kez daha taziyelerini sunarken, bölge halklarının yanında yer alan İran yönetimine, hükümetine ve halkına taziyelerini iletti ve tüm yaptırımlara ve tehditlere rağmen İran’ın direniş hareketlerine desteğini ve kararlı duruşunu takdir ederek teşekkürlerini sundu.

Bölgeye yaptığı ilk ziyarette dün Beyrut'a giden Bakıri, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Meclis Başkanı ve direniş gruplarının yetkilileriyle bir araya gelerek istişarede bulundu.

Bakıri dün Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib ile yaptığı ortak toplantıda şunları söyledi: ‘Bu gezideki temel amacım, İran cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanının şehadeti vesilesiyle, İran hükümetine ve milletine gerek mesajlarıyla gerekse merasimde hazır bulunarak dayanışmalarını ileten aziz Lübnan halkına ve bu ülkenin hükümetine ve diğer kurum ve yetkililerine şükranlarımı sunmaktır.

Çeşitli süreçlerde ve gelişmelerde Lübnanlı yetkililerle her zaman görüşmeler ve istişarelerde bulunduk. Lübnan'ın istikrarı, huzuru ve ilerlemesi İran'ın da hedefi olup, Lübnan halkının huzuru için çabalamak her zaman İran’ın gündeminde olmuştur ve olacaktır.

Lübnan İslami direnişinin bölgede istikrar ve barışın çıpası olması gibi, iki ülke arasındaki istikrarlı ve sağlam ilişkiler de bölge için önemli bir göstergedir.’

tesnim

Yorumlar