HAMAS ULUSLARARASI ADALET DİVANI'NIN KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Filistin Hamas hareketi, Lahey Mahkemesi'nin işgalci rejimin Başbakanı ve Savaş Bakanı hakkında tutuklama emri çıkarma kararını yetersiz bir adım olarak nitelendirerek Filistin halkına yönelik soykırıma katılan tüm liderlerin, generallerin ve Siyonist askerlerin cezalandırılması gerektiğini vurguladı. 

Görüntülenme: 247 Tarih: 21 Mayıs 2024 12:43
HAMAS ULUSLARARASI ADALET DİVANI'NIN KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Filistin Hamas hareketi, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Galant hakkında tutuklama emri çıkarma kararına ilişkin olarak Filistin halkına karşı işlenen suçlara karışan tüm Siyonist yetkililer, subaylar ve askerler de dahil olmak üzere tüm savaş suçluları için tutuklama emri çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Hamas bu bağlamda bir açıklama yaparak, Uluslararası Adalet Divanı Başsavcısı Kerim Han'ın Filistin direnişinin üç lideri hakkında tutuklama kararı çıkarma kararını da sert bir şekilde eleştirerek, Filistinli direniş liderlerine karşı çıkarılan tüm tutuklama emirlerinin BM sözleşmelerinin ve kararlarının ihlali olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hamas'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: Filistin halkına karşı işledikleri soykırım suçlarından dolayı Siyonist yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarma kararı 7 ay ertelendi ve bu dönemde Siyonist işgal rejimi aralarında çocuklar, kadınlar, doktorlar, gazeteciler ve Filistinli sivillere karşı binlerce suç işledi ve Gazze'deki camiler, kiliseler, hastaneler vb. dahil olmak üzere özel ve kamusal altyapıyı yok etti.

Bu açıklamada Lahey Mahkemesi savcısının, Gazze'nin işgali emrini veren bu rejimin başkanları da dahil olmak üzere tüm Siyonist yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarılmasını gerektiğini vurgulayarak şunları belirtti: Filistin halkına karşı işlenen suçlara katılan askerlerin ve herkesin işlediği suçtan dolayı yargılanması gerekiyor ama bu mahkemenin Siyonistlerin suçlarını sürdürmelerini engelleyecek herhangi bir tedbir almadığını görüyoruz.

Hamas hareketi, Uluslararası Adalet Divanı savcısının, bazı Filistinli direniş liderleri hakkında herhangi bir yasal dayanak olmaksızın tutuklama emri çıkarma kararı yoluyla kurbanı cellatla eşitleme çabalarını şiddetle kınadı. Bu eylemi uluslararası sözleşmelerin ve kararların ihlali olarak nitelendirdi ve şunları vurguladı: Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesine göre Filistin milleti ve dünyada işgal altındaki her millet, işgale karşı silahlı direniş de dahil olmak üzere direnme hakkına sahiptir.

Hamas hareketinin liderlerinden Sami ebu Zuhri de Reuters ajansına yaptığı açıklamada şunları söyledi: Uluslararası Adalet Divanı'nın Filistin direnişinin üç lideri hakkında tutuklama emri çıkarma kararı, işgalci Siyonist rejimin Filistin halkına karşı soykırım savaşını sürdürme konusunda daha da küstah hale getiriyor.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de, Uluslararası Adalet Divanı'nın bazı Filistinli direniş liderlerine karşı tutuklama emri çıkarma kararını şiddetle kınadı ve şunları vurguladı: Lahey Mahkemesi, özgürlük için mücadele eden, sömürgeciliğe ve işgale karşı özgürlük liderleri olan direniş liderlerini "terörist" olarak nitelendiren bir karara imza attı. Filistin'in dünyada adaletin sembolü olduğu bu dönemde, ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere Filistin halkına yönelik soykırım savaşına katılan herkesin yargılanması gerekmektedir. Ayrıca Filistin halkının öldürülmesine ve her türlü iğrenç ve insanlık dışı suçlara bulaşan, tüm uluslararası değer ve kanunları ihlal eden bu rejimin tüm Siyonist generalleri ve suçlu askerleri de cezalandırılmalıdır.

Bu Filistinli grup, Uluslararası Adalet Divanı'ndan Siyonist rejimi destekleyenlerin baskı ve çabalarından etkilenmemesini ve gerçek suçluların yargılanması için adil bir karar verilmesini istedi.

Lahey Ceza Mahkemesi savcısı Kerim Han, dün CNN'e verdiği röportajda Başbakan Binyamin Netanyahu ve İsrail Savaş Bakanı Yoav Galant hakkında tutuklama emri çıkarmayı planladığını duyurdu.

Bu röportajda Kerim Han, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları sırasında "öldürmeye teşebbüs, savaş yöntemi olarak kıtlık yaratma, insani yardım girişini reddetme ve çatışmada sivilleri kasten hedef alma" gibi suçlar işlediğini belirtti.

Ancak Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı aynı zamanda direnişin üç lideri hakkında tutuklama emri çıkarılmasını ve sanık olarak düşman liderlerinin isimlerinin yanına onların isimlerinin de yazılmasını talep etti. Bu karara ilişkin olarak bunun gerçek suçlular olan Siyonistlere hizmet ettiğini belirten Filistinli grupların sert eleştirileri eşlik etti.

Bu karar, Lahey Mahkemesi ve Kerim Han'ın Siyonist otoritelere zarar vermemesi için Avrupa ve Amerika ülkelerinden gelen ağır baskılara maruz kaldığı ve hatta tehdit edildiği bir dönemde alındı.

Bu bağlamda Filistinli uluslararası hukuk ve insan hakları profesörü Dr. Mahmud el-Hanefi, Tesnim'e verdiği röportajda şunları söyledi: Geçtiğimiz nisan ayında Netanyahu ve Siyonist yetkililer hakkında tutuklama kararı çıkarılması bekleniyordu ve dünya bu duruma sevinmişti ancak Lahey Mahkemesi ve savcısına yönelik baskılar nedeniyle bu gerçekleşmedi ve biz bunu biliyoruz.

O sözlerinin devamında şunları söyledi: Kerim Han’ın (Netanyahu ve diğer Siyonist yetkililerin tutuklanması) emri çıkartmaması için Kerim Han'a ve Lahey Mahkemesi'ne yönelik bu baskının liderliğini Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD yürütüyor. Son zamanlarda Amerikan medyası, Lahey Mahkemesi Savcısının İsrailli yetkililer için tutuklama emri çıkarması halinde Lahey Mahkemesine kısıtlamalar getirecek bir yasayı geçirmek için ABD Kongresi temsilcilerinin mali rüşvet aldığını gösteren bir makale yayınladı. Bu şantaj anlamına gelir ve uluslararası hukuk açısından büyük bir utançtır.

tesnim

Yorumlar