FİLİSTİNLİ ESİR VELİD DAKKA'NIN SAĞLIK DURUMU KÖTÜ

Sağlık durumunun kötüleşmesi sebebiyle birkaç gün önce Assaf Harofeh Hastanesi'ne kaldırılan kanser hastası esir Velid Dakka'nın sağlık durumunda herhangi bir düzelme olmamasına ve kritik durumunun devam etmesine rağmen işgal rejimi cezaevleri yönetiminin kararıyla yeniden Remle Cezaevi'nin revirine geri gönderildiği haber verildi.  

Görüntülenme: 282 Tarih: 25 Mayıs 2023 03:02
FİLİSTİNLİ ESİR VELİD DAKKA'NIN SAĞLIK DURUMU KÖTÜ

Dakka'nın ailesi ve onun özgürlüğüne kavuşturulması için kampanya yürütenler yaptıkları basın açıklamasında, bu kararın tehlikeli ve çirkin olduğunu dile getirdiler. 

Açıklamada esir Dakka'nın sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine hastaneye kaldırılmasının ardından birçok tahlil yapıldığına ve sağlık durumuyla ilgili gelişmelerin endişe verici olduğuna, ancak cezaevleri yönetiminin onun durumunu ciddiye almayarak hastaneden çıkarılıp cezaevi revirine gönderilmesi yönünde karar verdiğine dikkat çekildi. 

İşgal rejiminin cezaevleri yönetimi dört gün önce esir komutan Dakka'nın sağlık durumunun tehlikeli derecede kötüleşmesi sebebiyle Assaf Harofeh Hastanesi'ne kaldırıldığını duyurmuştu. 

Esirin ailesi ve destekçileri bir süre önce yaptıkları açıklamada onun derhal serbest bırakılmasını istemiş ve maruz kaldığı nadir görülen kanser türünden dolayı gerekli ilaçlarının verilmemesi sebebiyle doğacak sonuçlardan tamamen siyonist işgal rejiminin sorumlu olacağını dile getirmişlerdi. 

Velid Dakka'nın hastalığıyla ilgili yapılan teşhislerde nadir görülen bir kemik iliği kanseri olan miyelofibrozis hastalığına maruz kaldığı anlaşılmış ve 23 Mart 2023 tarihinde hastaneye kaldırılmıştı. Bu hastalığın, yaklaşık 10 yıldan beri çektiği kan kanserinin ilerlemesi sonucu ortaya çıktığı anlaşıldı.

60 yaşındaki Velid Dakka, 1948'de işgal edilmiş bölge içinde yer alan Batı Bake şehri ahalisinden ve 25 Mart 1986 tarihinde esir edildi. İşgal rejimi onu önce müebbet hapse mahkum etti. Sonra cezasını 37 yılla sınırladı. 2018 yılında ise cezasına iki yıl daha ekleyerek 39 yıla çıkardı.

 

Bu arada işgal rejimi cezaevleri yönetiminin Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmed Saadat'ın hücre hapsinin bir hafta daha uzatılması kararı verdiği bildirildi.

Esirler ve Özgürleştirilenler Heyeti ve Filistin Esir Kulübü bugün (25 Mayıs Perşembe) yaptıkları basın açıklamasında, Ahmed Saadat'ın hücre hapsine son verilmesi ve yoldaşları Ahid Ebu Gulemi ile Velid Hanatişe'nin yanına geri gönderilmesi yönünde karar olmasına rağmen cezaevleri yönetiminin onun hücre hapsini uzatma kararı almasının intikam amaçlı olduğuna dikkat çekildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar