SEYYİD ABDULMELİK EL HUSİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Amerika ve Siyonist rejimin İslam ümmetine yönelik saldırılarıyla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Ensarullah hareketi lideri, Washington ve Tel Aviv'in komplolarıyla mücadele etmenin yolunun Kuran kültürüne başvurmak olduğunu söyledi. 

Görüntülenme: 69 Tarih: 24 Mayıs 2023 12:58
SEYYİD ABDULMELİK EL HUSİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Yemen Ensarullah Hareketi ve Yemen İnkılabının lideri Seyyid Abdülmelik Husi, Salı günü “Müstekbirlere Karşı Haykırışın” yıldönümünde şunu vurguladı: ‘Bu slogan, Allah'ın düşmanlarına karşı tavır almanın önemi konusunda daha fazla farkındalık yaratmak ve seferber olmak için gereklidir.

Müstekbirlere karşı haykırmak, Amerika ve Siyonist rejimin İslam ümmetine yönelik saldırılarına karşı koymak için Kuran projesinin sloganıdır. Bu proje, Amerika ve Siyonistlerin terörle mücadele bahanesiyle gerçekleştirdikleri saldırıların zirvesinde gündeme gelen bir projedir.

“Müstekbirlere karşı haykırış” şehit Hüseyin Bedreddin Husi’nin 2002'de ortaya attığı bir slogandır. Bu slogan, "Allah Ekber, Amerika'ya ölüm, İsrail'e ölüm ve zafer İslam'ındır" ifadelerini kapsıyor. Yemen halkı, bu sloganın, şeytanın vücut bulmuş hali olan Amerika ve Siyonist rejimle pratik çatışma projesinin temeli olduğunu vurguluyor.

Yemenliler, Şehit Husi'nin bu sloganla Amerikalıların ve Siyonistlerin hareketlerine karşı Müslümanların sessizliğini bozduğunu ve onları Kur'an-ı Kerim'e dönmeye yönlendirdiğini vurgulamaktadır. Ensarullah bu sloganı çok kullanır. Şehit Husi, bütün Müslümanlara şunları söyledi: “Kardeşlerim! Haykırın, göreceksiniz ki bu haykırış etkili olacaktır."

O dönemde gerçekleştirilen bu düşmanca saldırının amacı, milletimizin insan gücünü ve doğal kaynaklarını tamamen kontrol altına almaktı. Pek çok Arap rejimi ve lideri, Amerika'nın askeri üsler inşa etmek, ekonomi politikaları dayatmak ve eğitime ve hatta medyaya müdahale etmek gibi her istediğini yapmasına zemin hazırladı.

Bu saldırılara karşı bir duruş sergilenmeliydi ve “Haykırışa” dayalı Kur'an projesi de bu doğrultudaydı. Kuran projesinin özelliklerinden biri de insanları toplu bir şekilde seferber ederek harekete geçirmesidir.’

Amerika geriliyor ve ekonomik gücünü kaybediyor

Abdülmelik Husi konuşmasının devamında şu ifadelerde bulundu: ‘Amerika ve Siyonist rejim, halkın onların yönetimine karşı çıkmasının ne anlama geldiğini biliyor. Kuran projesi, Amerika ve İsrail'in milletimize yönelik saldırılarına öfkelerini ifade etmeye bile korkan insanlardan korkuyu ortadan kaldırdı. Korku, ümmetin, İslam düşmanlarının oyunlarına karşı harekete geçmesini engeller.

Amerika zayıflıyor. Amerika'nın diğer ülkelere hâkim olduğu ekonomik gücü zayıflıyor. Amerika derin iç sorunlar ve krizlerle karşı karşıya ve dünyanın en borçlu ülkesi haline geldi.

Amerika'nın ekonomik zayıflığı Siyonist rejimi de etkiliyor ve bu, gerçek bir krize neden olacak. Filistin halkının ve mücahidlerin duruşu, Siyonist düşmana karşı koymada etkinliğini göstermiştir. Siyonistlerin son saldırısında, İslami Cihat'ın ve Filistin direnişinin bu saldırılara karşı nasıl durduğunu gördük.’

Amerika bölgede tam bir yenilgiye uğradı

Ensarullah Hareketi Lideri, Hizbullah hareketinin Siyonistlere karşı mücadeleye hazır olduğuna ve gücüne değinerek şunları söyledi: ‘Lübnan Cephesi de güçlü bir şekilde orada bulunmaktadır. Düşman da korku içindedir. Son on yılda Amerikalılar, Çin ve Rusya ile güvenli bir şekilde rekabet edebilmek için bölgedeki savaşı kendi lehlerine bitirmeye çalıştılar ancak bunu Suriye, Irak, Filistin veya Yemen'de yapamadılar.

Bölgedeki yenilginin ardından Amerika, gerilimi azaltmak ve bölgesel ilişkiler düzeyinde paralı askerlerine marj vermek zorunda kaldı. Suudi Arabistan ve BAE'nin konumu Amerika ve İngiltere çemberinin ötesinde değil, Amerika'nın izin verdiği ölçüdedir.’

Abdülmelik Husi, Suudi-BAE koalisyonunun Yemen'i işgal etme konusundaki yenilgisine değinerek şunları söyledi: ‘Suudi Arabistan ve BAE şu anda Yemen krizinden adil bir şekilde çıkma imkânına sahip. Bu krizden kurtulmak için sadece saldırıları durdurmaları, kuşatma ve işgali sona erdirmeleri ve mahkûmlar, tazminatlar ve yeniden yapılanma ve savaşla ilgili diğer konuları çözmeleri gerekiyor.

Ensarullah Hareketi Lideri konuşmasının başka bir bölümünde ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki komplolarına değinerek şunları söyledi: ‘Bu iki ülke Yemen'de gerçek barışın sağlanmasını istemiyor. Amerika savaşa, kuşatmaya ve ulusumuzu ulusal kaynaklarından mahrum bırakmaya devam etmek istiyor. Amerika adalara ve bölgesel sulara hâkim olmak istiyor.’

Abdülmelik Husi, ABD'nin bazı durumlarda tansiyonu düşürmesinin bu ülkenin kumpaslarının devamı doğrultusunda olduğunu belirtti ve Suudi tarafıyla son dönemde yürütülen müzakereler hakkında şunları söyledi: ‘Umman, Yemen krizini çözme çabalarına başlar başlamaz, Suudi Arabistan kendisini arabulucu olarak sundu. Tüm dünya biliyor ki Suudi Arabistan kendisini ülkemizle savaşan koalisyonun lideri olarak tanıttı, neden şimdi kendine arabulucu demeye çalışıyor?’

Yemen'le barış ve bu ülkenin kuşatmasının kaldırılmasının Suudi Arabistan için barış ve istikrarın tek yolu olduğuna değinen Abdülmelik Husi şu ifadelerde bulundu:  ‘Milletimizin kaynaklarını yağmalamaya yönelik her türlü girişime karşı askeri müdahalede bulunacağız. İster denizde ister karada kaynaklarımızı koruyacağız.

Yemen milleti düşmanlara karşı savaşmaya devam edecektir. Eğer diğerleri, saldırı ve kuşatmanın etki ve sonuçlarından uzakta kalacaklarını sanıyorlarsa, yanılgı içindedirler. Elbette barışa giden yol açık ve pozisyonumuz ve duruşumuz sabittir.’

rasthaber

Yorumlar