SEYYİD HAŞİM SAFİYUDDİN BEŞAR ESAD'IN ARAP BİRLİĞİ TOPLANTISINA KATILIMINI DEĞERLENDİRDİ

Lübnan Hizbullah Hareketi Yürütme Konseyi Başkanı, yaptığı konuşmada Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşünü takdir ederek, bu ülke cumhurbaşkanının Cidde'de bulunmasını ve Arap liderlerin toplantısına katılmasını bazı siyasetçilerin Şam'a yönelik iddialarının sona ermesi olarak değerlendirdi. 

Görüntülenme: 504 Tarih: 23 Mayıs 2023 04:28
SEYYİD HAŞİM SAFİYUDDİN BEŞAR ESAD'IN ARAP BİRLİĞİ TOPLANTISINA KATILIMINI DEĞERLENDİRDİ

Öte yandan bazı bilgili kaynaklar Suriye Cumhurbaşkanı ile Lübnan Başbakanı'nın Arap Zirvesi oturum aralarında ilk kez görüştüğünü açıkladı.

Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Şeyh Seyyid Haşim Safiyuddin şunları söyledi: ‘Cidde görüşmesinde Suriye’nin ve bu ülkenin cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın bulunması, birçok siyasetçinin iddialarının sahte ve bir serap olduğunun ve yanılsamalara dayandığının açık ve net bir kanıtıdır ve aynı zamanda bu siyasetçilere söz verenlerin artık onları unuttuğunu göstermektedir. Bazı Lübnanlılar bu konuları unutmak istemiyor, çünkü onların kalpleri hâlâ nefretle doldu ama onlara ülkenin kin ve nefretle değil akılla, mantıkla ve anlayışla inşa edileceği söylenmelidir.

Hiç kimseyi beklemedik ve gelecekte de beklemeyeceğiz ve çıkarlarımız ülkemizin çıkarlarıyla aynı olduğunda ve aynı yönde ilerlememiz gerektiğinde tereddüt etmiyor ve bu yönün doğru olduğunu söylüyoruz.

Lübnanlıların bugün elde ettikleri fırsatı değerlendirmelerinde fayda var ve bu fırsat Cidde'de Arap ülkeleri zirvesinin ardından oluşan olumlu havanın ardından elde edildi ve ortak düşman İsrail'e giden Arap yollarını düzeltmenin başlangıcı olabilir.

Bu zirvenin Filistin'i kurtarmak ve Filistin ile Kudüs'ü Arap siyasetinin ana ekseni olarak tutmak için Arapları, Müslümanları ve mazlumları birleştiren arayışın başlangıcı olmasını diliyorum.’

Öte yandan bazı Arap kaynaklar, Şarku’l Avsat Gazetesine verdiği röportajda, Arap liderlerin Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Cuma günü yaptığı toplantının oturum aralarında Lübnan geçici başbakanı Necip Mikati ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad arasında bir görüşme yapıldığını açıkladı.

Bu kaynaklar, Beşşar Esad ile Necip Mikati'nin Arap liderlerin toplantı salonuna girmeden önce görüştüklerini ve bu görüşmede Şam ile Beyrut arasındaki ortak konuları ele aldıklarını söylediler.

Bu kaynaklar, bu toplantının atmosferinin olumlu ve dostça olduğunu ifade ettiler.

rasthaber

Yorumlar