SALAH EL BERDEVİL: DİRENİŞ GRUPLARI SİLAH BIRAKMAYACAK

İslami Direniş Hareketi Hamas liderlerinden Salah El Bardavil, Filistinlilerin hakkından vazgeçmeyeceğini ve direniş gruplarının silahlarını bırakmayacağını vurguladı. 

Görüntülenme: 620 Tarih: 19 Mayıs 2023 03:56
SALAH EL BERDEVİL: DİRENİŞ GRUPLARI SİLAH BIRAKMAYACAK

Filistin’deki gelişmeleri değerlendiren Hamas siyasi bürosu üyesi Salah El Bardavil, "Direniş, işgalcilerin eylemlerini engelleme yeteneğine sahiptir" dedi.

El Bardavil, “Milletimiz hakkından vazgeçmeyecek ve teslim olmayacaktır. Direniş grupları silah bırakmayacak ve durmayacaktır. Sonunda hak galip gelir, batıl ise mahvolur. Düşmanımız huzur ortamına kavuşmayacak.” ifadesini kullandı.

Siyonistlerin provokatif "bayrak yürüyüşü” etkinliğini eleştiren El Bardavil, “Düşmanın Karuni bayrağı etkinliğiyle kazandığını sanan dar görüşlü, iradesi zayıf ve tarihi okumamış insanlardır. Milletimiz ve direniş, düşmanın kötü eylemlerini engelledi. Kazanma ve kaybetme tartışması, bazı insanların hayal ettiğinden çok daha derindir.” diye konuştu.

Aşırı sağcı fanatik siyonist yerleşimciler, İsrail rejiminin 1967'de Doğu Kudüs'ü işgal etmesi dolayısıyla dün provokatif  "bayrak yürüyüşü" düzenledi.

Filistinli Gruplardan Direnme Çağrısı

Filistinli siyasi gruplar, fanatik siyonist yerleşimcilerin Doğu Kudüs'teki provokatif bayrak yürüyüşüne karşı Filistinlilere direniş çağrısı yaptı.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, yaptığı yazılı açıklamada, "Aksa'nın kimliğine ilişkin savaşın devam ettiğini ve İsrail'in bayrak yürüyüşüyle Aksa'da hakimiyet kurmasına veya kontrol sağlamasına izin vermeyeceklerini" belirtti.

Hamas lideri İsmail Haniyye ise, Kudüs’te düzenlenen Bayrak Yürüyüşü için güneyinden kuzeyine güçlerini seferber etmesinin işgal rejiminin güvenlik yönünden yaşadığı zayıflığın göstergesi olduğunu ifade etti.

Heniyye, “Topraklarımız üzerinde dalgalanan Filistin bayrağı vatanın ve meşru sahiplerinin kimliğini gösteriyor.” dedi.

İşgalcilerle mücadelenin devam ettiğine işaret eden Haniyye, Filistin halkının hesabı topraklarını ve Kudüs’ü işgalden kurtararak ve mültecilerin vatanlarına dönmeleriyle kapatacağını söyledi.

Hâlihazırda yaşananların dini ve milli boyutlarıyla mücadelenin doğasını açıkladığını dile getiren Heniyye, Eski Belde semtinin işgal güçleri tarafından giriş ve çıkışa kapatılmasının Yahudi yerleşimcilerin Kudüs halkının direnişinden duydukları korkuyu yansıttığını belirtti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de yaptığı yazılı açıklamada, "Filistin halkı ve direnişinin İsrail'in Aksa'ya yönelik uygulamaları karşısında sessiz kalmayacağını" vurguladı.

Açıklamada, İsrail'in "Kudüs'ü Yahudileştirme, Aksa'yı zaman ve mekan olarak bölme çabaları karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmasının Tel Aviv'i teşvik ettiği" belirtildi.

parstoday

Yorumlar