BATI YAKA'DA ÇATIŞMA

 

Görüntülenme: 3480 Tarih: 11 Eylul 2020 03:40
BATI YAKA'DA ÇATIŞMA

Bugün Batı Yaka'nın değişik bölgelerinde yahudi yerleşim planlarına karşı gerçekleştirilen gösterilere işgal güçlerinin müdahalede bulunması sonucu çatışmalar meydana geldi ve bazı Filistinliler yaralandı. 
 
Kalkilya'da haftalık olarak düzenlenen Kefer Kaddum gösterisine işgal güçleri müdahalede bulundu ve dört kişi mermiyle yaralanırken onlarca kişi de atılan gaz bombalarından etkilendi. 
 
Göstericiler, BAE ile işgal rejimi arasındaki normalleşme sürecine karşı Filistin'in verdiği öneriyi gündemine almayan Arap Birliği teşkilatı için de sembolik anlamda cenaze namazı kıldılar. Göstericiler aynı zamanda işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi çabalarına karşı tepkilerini de dile getirdiler. 
 
Kefer Kaddum'da dokuz yıldan beri yahudi yerleşimciliğine tepki amacıyla ve beldenin ana yolunun açılması talebiyle haftalık olarak gösteriler düzenleniyor. İşgal rejimi bu yolu yahudi yerleşim merkezlerinin yararına kapatmıştı. 
 
El-Halil'de de şehrin merkezindeki Babu'z-Zaviye'de işgal güçleriyle göstericiler arasında çatışmalar çıktı ve bazı göstericiler atılan gaz bombalarından etkilendi. 
 
Selfit'te de Selfit şehrinin kuzeybatısındaki Haris beldesinde yahudi yerleşimciliğinin yaygınlaştırılmasına tepki amacıyla haftalık gösteriler yeniden başlatıldı. Gösterilere beldede koronavirüsün yayılması sebebiyle geçen hafta ara verilmişti. 
 
Burada Cuma namazı sonrası Haris beldesinin girişinde gerçekleştirilen gösteriye işgal güçleri müdahale etti. Haris beldesi ahalisinin Cuma namazlarını gasp tehdidiyle karşı karşıya olan arazi üzerinde kıldığı ifade edildi. 
 
Filistin'in Batı Şeria bölgesinde her Cuma günü işgal rejiminin gasp faaliyetlerine ve yahudileştirme çalışmalarına karşı muhtelif noktalarda gösteriler ve eylemler düzenleniyor. 
 
Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar