Takip Et : Bugün : 22 Ocak 2018 09:20
Ana Sayfam Yap Favorilerime Ekle Hakkımızda İletişim Üye İşlemleri Sitene Ekle Site Haritası RSS
Abbas'ın Yerine Mervan Barguti Mi Geçecek?
Filistin Ulusal Örgütü Başkanı Mahmud Abbas'ın 81 yaşına basmasıyla Filistin'deki tüm çevreler Abbas'ın yerine kimin geçeceği konusunu düşünmeye başladılar.

Fetih grubu içindeki çevreler iki yılı aşkın bir süredir Ulusal Örgüt Başkanının yerine geçecek kişiyi aramaktadırlar. Bu durum Fetih Örgütü ile Filistin Kurtuluş Örgütünün de bu arayış içine girmesine kadar ilerledi. Diğer gruplar milli vahdet planıyla  Mahmud Abbas'ın yerine birinin seçilmesi için çalışmaktadırlar. Bu konu bölgedeki taraflar için de önem kazanmış durumdadır ve  bölgeki bazı ülkeler Filistinli bazı adaylara destek vermektedirler.

Mervan Barguti

Mervan Barguti 6 Temmuz 1958 yılında Ramallah'ın Kuzeyinde bulunan Kuber köyünde dünyaya geldi. 15 Yaşındayken Fetih Örgütüne katıldı ve 18 yaşında Siyonistler tarafından tutuklandı. Barguti mücadele döneminin büyük bir bölümünü hapishanede geçirdi. Barguti tarih ve siyaset bilimi lisans  ve uluslararsı ilişkiler yüksek lisansa diplomalarına sahiptir.

Barguti Fetih Örgütünde direnişçi kişiliğiyle tanınmaktadır. O intifadanın önde gelen liderlerindendir. Siyonistler O'nu intifadanın beyni olarak tanıtmıştır. Barguti 1987 yılındaki birinci intifada tutuklanarak Ürdün'e  gönderilmişti.

Ariel Şaron O'nun hakkında şu ifadeleri kullanmıştı: Ne yazık ki O'nu canlı olarak ele geçirdiler onun bir cam içinde küllerinin getirilmesini tercih ederdim.

Barguti 1994 yılına kadar Ürdün'de kaldı ve o dönemde Oslo anlaşmasının imzalanmasının ardından  Ulusal Örgütünün kurulması amacıyla Batı Şeria'ya geri döndü. Batı Şeria'ya dönmesinin hemen ardından oy çokluğuyla Faysal El-Huseyn'in yardımcısı ünvanıyla Fetih Örgütün genel sekreterliğine seçildi.

Barguti 2 yıl boyunca Fetih Örgütünün yeniden yapılanması için çalıştı ve Batı Şeria'da ciddi heyetlerin oluşmasını sağladı. Öyle ki, merkezi komite tarafından ciddi tepkilerle karşılaştı ve yine Siyonistlerin engel oluşturmaları da yabancıların elindeydi ancak tüm bunlara rağmen Fetih Örgütünün yapısını değiştirmeyi başardı.

1996 Yılında Filistin Meclisinde milletvekilliğine seçildi. Ve bu tarihten sonra Siyonistlerin  yoğun baskısına maruz kaldı ve defalarca tutuklandı. İkinci intifada olayında tekrar faaliyete başladı ve 2004 yılında idare mahkemesi tarafından tutuklanıp Tel-Aviv mahkemesinin kararı doğrultusunda 5 ömür boyu hapse mahkum edilinceye kadar intifadanın liderliğini üstlendi.

Ebu Mazen'in yerine geçmeye aday kişiler arasında Barguti'nin konumu

Halk ve Fetih Örgütü destekçileri arasındaki derin sevgi

Mervan Barguti şuan Fetih Örgütünün en direnişçi üyesi olarak görülmektedir. O, hapiste geçirdiği süreç boyunda Fetih ve Hamas arasında dostluk kurarak milli barışı sağlamaya çalıştı.

Geçtiğimiz yılllar boyunca Batı Şeria'da yapılan kamuoyu araştırmalarının tamamında, Mervan Barguti  Mahmud Abbas'ı geride bırakmış ve Halk Örgütünün başkanlığı için bir numaralı aday olmuştu. Berguti hatta bazı kamuoyu araştırmalarında İsmail Haniye ve Halit Meşal'i de geride bırakmıştı. Bu nedenle, yani Filistin kamuoyundaki önemli konumu deneniyle, hangi seçime katılırsa katılsın kazanabileceği söylenebilir.

Fetih Örgütünde sevilmesi

Mervan Barguti Fetih Örgütü içinde de çok sevilmektedir. Öyle ki 2009 yılında Beyt-ul Lehm'de yapılan altıncı kongrede hapishanede  ve 5 ayrı müebbet hapis cezası olmasına rağmen Fetih Örgütü Yönetim Kuruluna seçildi.

2013 Yılında anlaşma müzakerelerinde yapılan Filistinli esirlerin 4 aşamada serbest bırakılması olayında Fetih üyeleri Barguti'nin adını listeye dahil ettiler ve hatta müzakerelerin devam etme şartı konumuna seçildi ancak Siyonistler tarafından buna şiddetle karşı çıkıldı ve bu şart reddedildi. Öyle ki bu Mahmud Abbas'ın yerine geçmeye aday bir çok kişi böyle bir konuma sahip değildir.

Hamas Örgütü ve direniş güçlerinin Mervam Barguti'ye bakışı

2011 Yılında Hamas Örgütü tarafından yapılan esir değişimi olayında binden fazla esir serbest bırakılmış ve Mervan Barguti Hamas'ın ilk listesinde yer almıştı. Mervan Barguti sahip olduğu konum ve direniş geçmişi nedeniyle her zaman direniş örgütlernin dikkatini çekmiştir. Ve bu özellik sadece Mervan Barguti'ye hastır.

Sonuç

Öyle anlaşılıyor ki Mervan Barguti halk ve direniş örgütleri arasında sahip olduğu konum nedeniyle Mahmud Abbas'ın yerine geçecek adaylar arasında birinci sıradadır ve diğer adaylarla arasındaki fark da az değildir ancak O'nun Siyonistler tarafından 5 kez müebbet hapse mahkum edilmiş olması dikkate alındığında Siyonistler tarafından serbest bırakılması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle Mervan Barguti'nin Mahmud Abbas'ın yerine seçilmesi zayıf bir ihtimaldir. Bu ihtimal direniş tarafından belki esir değişimi gibi bir uygulamayla gerçekleşebilir.

tesnim

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-11-2016 12:44 - 826 Okunma

Dünya Kudüs Günü İçin

Yazarlar

EDİTÖR
KUDÜS GÜNܒNÜ NEDEN VE NASIL İHYA ETMELİYİZ?
SAADET VE KARDEŞLİK
PROF. DR.NECMEDDİN ERBAKAN (R.A.) VE 6 EYLÜL KONYA KUDÜS'Ü KURTARMA MİTİNGİ
İMAM HAMENEİ
Kudüs Günü
İMAM HUMEYNİ R.A
İmam Humeyni’nin dilinden Kudüs Günü
KEMAL KEMAHLI
İran’daki Karışıklıklara ‘Kudüs ve Filistin’ Merceğinden Bir Bakış
Mehdi MAZLUM
Bugün Dünya Kudüs Günü!
Zeynep BOZDAŞ
HÜDA-PAR DANIŞMANINDAN KUDÜS GÜNÜ AÇIKLAMASI

Ençok Okunanlar

Bekir Bozdağ'dan Kudüs Açıklaması
AB Netanyahu'ya Yüz Vermedi
Nasrallah: Trump İslam'a Düşmandır
İran'dan İİT Kararlarıyla İlgili Önemli Açıklama
Siyonist İsrail BM'ye Rest Çekti
Filistin Parlamentosundan Önemli Gazze Kararı
'Direniş Amerika'nın Bölgedeki Planlarını Bozdu'
Siyonist Güçler Ramallah'ta Bir Filistinliyi Şehit Etti
Siyonist İşgal Güçleri Üç Esir Annesini Mahkeme Kararına Rağmen Serbest Bırakmıyor
Nur et-Temimi: “Gözaltına Alınmam İşgale Direniş Azmimi Artırdı”

Alıntı Yazarlar

Siyasi Makaleler
Siyonist İsrail inzivaya sürükleniyor
Nurettin ŞİRİN
Merhaba Özgür Kudüs..!
Abdülbari Atvan
Arap-Siyonist ittifakı, bölgede güç denkleminin değişmesinde asıl kaybeden oldu
Re’fet El-Murre
KEMAL KEMAHLI
KUDÜS GÜNÜ İSLAM'IN GÜNÜDÜR
AHMET MUHTAR
SAMİRİ SİYONİSTLER 3
ANTİ SİYONİZM
İlluminati Sembolleri
MEHMED AKİF
Manifestosuz Dava; Mavi Marmara
Dünya Kudüs Günü
DÜNYA KUDÜS GÜNÜ
GALİP İSLAM
SİYONİST İSRAİL TÜRKİYE’Yİ TUZAĞA ÇEKİYOR
Hasan Hüseyin Güneş
''Kudüs Davası İrfânî Bir Meseledir''
ZEYNEP YIKILMAZ
TÜRKİYE VE DİĞER ÜLKELERDEKİ TERÖR SALDIRILARINDA MOSSAD PARMAĞI
Semanur SÖNMEZ YAMAN
Gitmek Ya da Gitmemek
Ferit Gölgül
Kudüs Günü Ümmetin Kurtuluş Vesilesidir

Ençok Yorumlananlar

İran İslami Şura Meclisi: Kudüs Filistin'in Ebedi Başkentidir
IŞİD HAMAS'TAN NE İSTİYOR?
Suriye'den Füze Saldırısı Açıklaması
Netanyahu'ya Karşı 'Utanç Yürüyüşü' Düzenlendi
Siyonist Rejim Polisinden Mescidi Aksa'da Yeni Provokasyon
HAMAS Liderlerinden Er Reşak: Filistinliler ve Müslümanlar Kudüs'ü Savunacaktır
Filistinli Akademisyen: Hizbullah Kutsal Filistin Topraklarının Özgürlüğü İçin Savaşan Bir Örgüttür
Trump’ın Kudüs Kışkırtması Hangi Sonuçları Doğuracak? (ANALİZ)
Kudüs Müftüsünden ABD'ye Uyarı
Prof. Mehmet Yuva İsrail'in Suriye Saldırısını Yorumladı
DÜNYA KUDÜS GÜNÜ Anasayfa  |  Videolar  |  Fotolar  |  İletişim
Sosyal Medyada Biz
Twitter Facebook Rss Sitene Ekle Site Map

DÜNYA KUDÜS GÜNÜTüm Hakları Saklıdır © 2012
Sitede bulunan materyaller yasal olarak koruma altındadır. Alıntı yapmak istediğiniz zaman kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

Tasarım & Yazılım : Network